پایان ماه عسل برای ویندوز ویستا

ويندوز ويستا هم بالاخره پس از ماه‌ها انتظار و به تعويق اندختن انتشار آن در ماه‌هاي گذشته، در آخرين روز ماه ژانويه وارد بازار شد. اما هنوز ساعاتي از انتشار آن نگذشته بود كه اولين زنگ خطر براي آن به صدا درآمد.

اين‌بار مشكل از سيستم "تشخيص گفتار" يا همان Speech Recognition است، به اين صورت كه به برنامه و يا هكرها اجازه مي‌دهد كه از اين طريق به كامپيوتر شخص دسترسي پيدا كرده و برنامه‌هاي مخرب خود را اجرا كنند.

مايكروسافت مي‌گويد كه جاي هيچ‌گونه نگراني در اين مورد نسبت و احتمال اينكه كامپيوتر شخصي از اين طريق آسيب ببيند، بسيار كم است. براي عملي شدن اين حمله، بايد شخص مورد نظر ابتدا اين قابليت را در كامپيوتر خود فعال كند، به عبارت ديگر برنامه Speech Recognition باز باشد و ميكروفون و بلندگوها روشن باشند. همچنين شخص مورد نظر به نحوي حاضر به باز كردن و اجراي فايل ارسالي از طرف شخص يا ماشين حمله‌كننده باشد. فايل آلوده ارسال شده به كامپيوتر مي‌گويد كه چه دستوري را انجام دهد و يا اينكه به سراغ يك وب‌سايت آلوده كه به همين منظور ساخته شده، مي‌رود. اين وب‌سايت در هنگام بالا آمدن، يك فايل صوتي را كه حاوي دستورالعمل انجام كاري به كامپيوتر است را اجرا مي‌كند.

مسأله مهم اين است كه اگر كاربر مورد نظر، پشت دستگاه كامپيوتر خود باشد، حتماً قادر به شنيدن اين دستورات خواهد بود و مي‌تواند مانع از اجرا آنها شود.

همان‌طور كه مي‌دانيد قابليت Speech Recognition به منظور اينكه كاربران بتوانند دستورات و كارهاي مورد نظرشان را به جاي كليك و يا تايپ كردن از طريق صحبت كردن از كامپيوتر خود بخواهند، به ويندوز اضافه شده است. اين قابليت بيشتر براي افرادي كه به دلايل مختلف نمي‌توانند به صورت عادي از تايپ و يا كليك كردن براي كار با كامپيوتر استفاده كنند، منظور شده است.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦