فيلتر شدن SMS های غير اخلاقی

شوراي عالي انقلاب فرهنگي از فيلتر شدن smsهاي غيراخلاقي خبر داد.
اين شورا در آخرين نشست خود كه پس از تعطيلات نوروزي انجام شده با تاييد اعضاي آن از جمله وزير ارتباطات، وزير ارشاد و رئيس سازمان صدا و سيما تصميم گرفت، ابزار لازم را دراختيار وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قرار دهد تا جلوي ارسال smsهاي غيراخلاقي را بگيرد.

البته در حال حاضر تنها مشتركان اپراتور دوم (ايرانسل) از اين سرويس استفاده كنند و اپراتور اول (ارتباطات سيار 0912) نيز قرار است تا پايان شهريورماه اين سرويس را براي مشتركان خود فعال كند. اين سرويس كه توانايي ارسال چند متن همراه عكس و موسيقي مورد نظر مشتركان را دارد، مورد توجه دوستداران تلفن همراه قرار دارد كه با اين تصميم به نظر مي‌رسد اعتماد به سيستم براي استفاده از اين سرويس كاهش يابد. البته 3 سال پيش همزمان با انتخابات رياست‌جمهوري نيز بحث‌هاي مختلفي براي فيلتر شدن سرويس SMSهاي مشتركان مطرح شد كه در آن زمان اين امر با مخالفت‌هاي متعددي از سوي كارشناسان امر مواجه شد و بالاخره پس از مدتي از منتشر شدن اين بحث، وزير ارتباطات وقت از غيرعملي بودن اين طرح خبر داد و به اين ترتيب به جو موجود پايان داد و اين امر موجب شد تا ميزان SMSها با افزايش قابل توجهي مواجه شود. به نظر مي‌رسد اپراتورهاي فعال تلفن همراه با پيش‌بيني درآمد از محل smsها سعي دارند هرچه سريع‌تر اين سرويس را براي مشتركان خود فعال كنند.

با اين اوصاف و با وجود انتشار خبر تصويب فيلتر شدن smsهاي غيراخلاقي از سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روابط عمومي شركت مخابرات از ابلاغ چنين مصوبه‌اي اظهار بي‌اطلاعي كرد.
دكتر داوود زارعيان در گفت‌و‌گو با خبرنگار «تهران امروز» در اين باره گفت: هنوز مصوبه‌اي در اين خصوص به ما ابلاغ نشده است.

مدير روابط عمومي مخابرات در مورد ميزان اجرايي بودن اين تصميم افزود: اين امر از لحاظ فني و تكنولوژي قابل اجراست ولي بايد تجهيزات مورد نياز آن خريداري شود كه با ابلاغ مصوبه اطلاعات دقيق‌تري را ارائه مي‌كنيم. همچنين در اين باره رمضانعلي صادق‌زاده شيخان، رئيس كميته مخابرات مجلس شوراي اسلامي با اظهار بي‌اطلاعي از تصويب اين مصوبه گفت: اين كار از نظر فني، علمي و تئوري امكان‌پذير است ولي باتوجه به حجم SMS و sms‌هاي مشتركان تلفن همراه كار بسيار سختي است.

وي تصريح كرد: در حال حاضر تكنولوژي مورد نياز آن در دنيا وجود دارد ولي باتوجه به اينكه براي اجراي اين مصوبه بايد sms‌ها كنترل و سپس ارسال شود مشتركان با يك تاخير sms‌هاي خود را دريافت خواهند كرد. به گفته صادق‌زاده ميزان عملي بودن اين مصوبه جاي سوال دارد و باتوجه به اينكه در جهان و هم در ايران تاكنون بازخواني sms و SMS و حتي شنود تلفني از طريق حكم قضايي انجام مي‌شد منطقا بايد براي انجام اين كار نيز از حكم قضايي استفاده كرد.

وي تصريح كرد: تجربه قبلي براي كنترل سايت‌هاي اينترنتي نشان داده كه با همكاري وزارت اطلاعات و وزارت ارشاد و سازمان صدا و سيما انجام چنين طرح‌هايي عملياتي است ولي حجم وسيع مشتركان تلفن همراه نقطه مجهول اجراي اين تصميم خواهد بود.
با اين اوصاف و با تجربه قبلي وزارت ارتباطات براي اظهار نارضايتي مشتركان از تاخير در ارسال SMS‌هاي مشتركان به نظر مي‌رسد با اجراي مصوبه جديد بايد منتظر تاخيرهاي بيش از پيش ارسال SMS و sms‌هاي تلفن همراه باشيم.

بررسي خبرنگار ايسنا در آرشيو مصوبات شورايعالي انقلاب فرهنگي هم به جايي نرسيد.
روز گذشته خبرگزاري فارس با انتشار خبري با عنوان "sms هاي غير اخلاقي موبايل‌ها فيلتر مي‌شود" مدعي شد، در اين خبر آمده بود "با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، sms هاي غير اخلاقي تلفن همراه فيلتر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس طبق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه به تاييد اعضاي آن از جمله وزير ارتباطات ، وزير ارشاد و رئيس سازمان صدا و سيما رسيده است مسوولان اجرايي اين مصوبه كه قطعا وزارت ارتباطات خواهد بود با خريد تجهيزات لازم و براي جلوگيري از سوء استفاده احتمالي و اعمال غير اخلاقي از سرويس sms و نيز جلوگيري از بروز مسايل اجتماعي اين طرح را اجرا خواهند كرد.اين جلسه پس از تعطيلات نوروز برگزار شده است
  
نویسنده : parviz ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٠ خرداد ،۱۳۸٦