آموزشی

بحث نامه‌هاي ناخواسته (اسپم‌ها) و نامه‌هاي ويروسي هميشه دل مشغولي کاربران کامپيوتر و مسافران اينترنت را بخود مشغول داشته است. استفاده از WebMailها تا حد زيادي مشکل کاربران را حل کرد ولي همه از WebMail استفاده نمي‌کنند. افرادي که از طريق برنامه‌هاي Client نظير Microsoft Outlook، Outlook Express، IncrediMail و يا ساير برنامه‌هايي که ويژه دريافت e-mail از طريق پروتکل POP3 مي‌باشند، نامه‌هاي خود را دريافت مي‌نمايند، روزانه بدون اينکه بخواهند چندين e-mail دريافت مي‌کنند که يا اسپم هستند، يا تبليغاتي و يا از بخت بد، ويروس. تکليف ايميل‌هاي ويروسي را برنامه‌هاي ضد ويروسي نظير Norton AntiVirus تا حد خيلي زيادي حل کرده است. ولي باز هم ممکن است کافي نباشد، اما اسپم ها را چه کنيم؟

 اينطور که به نظر مي‌رسد، نسخه جديد برنامهMicrosoft Office Outlook 2003 اين مشکل را بخوبي برطرف کرده است. در اين نسخه از روشي براي دريافت e-mailهاي POP3 استفاده مي‌کند که بسيار مطمئن به نظر مي‌رسد. براي من که امتحان خوبي داده است. اميدوارم براي خواننده عزيز هم مناسب و جوابگو باشد.

 در اين روش براي هريک از  Accountهايي که داريد، بايد تعريف کنيد بجاي اينکه مستقيما" کل نامه‌هاي شما را دريافت کند، فقط Header آنها را دريافت نمايد. لذا پس از عمليات Authentication بجاي اينکه نامه‌هاي شما دريافت گردند، فقط Header آنها که شامل نام فرستنده، موضوع و تاريخ/ساعت مي‌باشد به Inbox وارد مي‌گردند. اينکار در عرض چند ثانيه انجام مي‌گردد. پس از ورود نامه به Inbox، براحتي مي‌توانيد فرستنده را تشخيص دهيد. چنانچه نامه اسپم و يا فرستنده آن مشکوک باشد، براحتي بر روي آن نامه Right Click کرده و از منويي که ظاهر مي‌گردد، Delete را انتخاب نمائيد. چنانچه نامه‌اي مورد نظر شماست و مايل به دريافت آن هستيد، مجددا" بر روي آن Right Click کرده و اين بار بجاي Delete گزينه ( Mark to download Messages) را انتخاب نمائيد. پس از اتمام کار، از Toolbar بالا، کليد Send/receive را کليد کرده تا عمليات انجام گردد و يا فلش کنار آن کليک کنيد تا منوي کشويي بازگردد. سپس بر روي نام account که تعريف نموده‌ايد رفته و از منويي که در کنارش باز مي‌گردد، گزينه Process Marked Headers را انتخاب نمائيد. بدين ترتيب، نامه‌هايي را که دستور پاک کردن را داده‌ايد، بسرعت از سرور حذف مي‌گردند و نامه‌هايي را که دستور دريافت را داده‌ايد، مطابق روال عادي دريافت خواهند گرديد.

 حال چطور مي‌شود اين تنظيمات را انجام داد؟ مطابق روش زير عمل کنيد. در برنامه Microsoft Office Outlook 200 گزينه Tools را انتخاب نمائيد.

1. از منوي Tools گزينه Options را کليک کنيد.

2. مطابق شکل بخشMail Setup را انتخاب کنيد.

3. در اين قسمت، سه زير مجموعه وجود دارد که ما دومي يعنيSend/Receive را بايد انتخاب کنيم.

4. مطابق شکل Edit را کليک کنيد.

5. همانطوريکه در شکل مشاهده مي‌کنيد، پيش فرض اين برنامه گزينه Download Complete item including attachments مي‌باشد. در اينجا بر روي گزينه ديگر يعنيDownload Headers Only کليک کنيد.

6. سپس پنجره‌ها را با انتخاب کليدOK ببنديد.

بدين ترتيب هر بار که به اينترنت متصل مي‌گرديد، با زدن کليدSend/Receive مطابق شرح داده شده در بالا، نامه‌هاي خود را بشکلي امن دريافت خواهيد کرد.

 با زدن کليدSend/Receive نامه‌اي که به کامپيوتر شما منتقل مي‌گردد به شکل زير خواهد بود: پس از آنکه عملياتي را که در بالا توضحي داده شد انجام داديد، بسادگى نامه‌هاي ناخواسته يا مشکوک پاک گرديده و نامه‌هاي علامت گذاري شده براي دريافت، به کامپيوتر شما منتقل خواهند گرديد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ خرداد ،۱۳۸٦