عملگرها در جستجوي google

عملگرها براي محدود  کردن جستجوها بهره مي برد. شما بدون رجوع قسمت جستجوي پيشرفته و با دانستن اين عملگرها مي توانيد عمل جستجو را هرچه سريعتر انجام دهيد، در زير به توضيح برخي از اين عملگرها مي پردازيم:

+

همانگونه که قبلاً گفتيم گوگل از يک سري کلمات معمولي بصورت خودک چشم پوشي مي کند، ولي در صورتي که شما ضروري مي دانيد که اينگونه کلمات حتماً مورد جستجو قرار گيرند، مي توانيد با قرار دادن يک علامت   "+"در جلوي آنها مطمئن شويد که در نتايج جستجو حتماً وجود خواهند داشت (دقت کنيد که قبل از کاراکتر "+" يک فاصله (space) وجود داشته باشد ولي کلمه بعدي بدون فاصله، فوراً پس از آن بيايد).براي مثال اگر بخواهيم دنبال  داستان جنگ ستارگان 1 (Star Wars Episode I) را مورد جستجو قرار دهيم، گوگل کلمة I را مورد جستجو قرار نمي دهد مگر آنکه آنرا بصورت  Star Wars Episode+I .

 -
 برخي اوقات ممکن است که شما دنبال کلمه اي بگرديد که بيش از يک معنا دارد، براي مثال کلمه "bass" در ماهيگيري به معناي "ماهي خالدار" است و در موسيقي به معناي "صداي بم". براي حل اينگونه مشکلات مي توانيد از عملگر "-" استفاده کنيد، تا گوگل به دنبال سايتهايي بگردد که کلمة بعد از اين عملگر در آنها نباشند. (دقت کنيد که قبل از کاراکتر "-" يک فاصله       (space) وجود داشته باشد ولي کلمه بعدي بدون فاصله،  فوراً پس از آن بيايد). مثلاً در مثال فوق مي توانيد بنويسيد: bass  -music.

~

گاهي ممکن است که شما فقط به دنبال کلمه اي خاص نباشيد و بخواهيد که به دنبال کلمات مرتبط با آن نيز بگرديد. براي اين کار از اين عملگر  استفاده مي شود. براي مثال اگر در کادر جستجو تايپ کنيد "کيفيت غذا" در نتيجه سايتهايي ظاهر خواهند شد که کلمه "کيفيت" و کلمه "غذا" در آنها وجود داشته باشد. و حتي ممکن است که اين دو کلمه اصلاً به هم ربط هم نداشته باشند. اما اگر تايپ کنيد "~کيفيت ~غذا" دنبال سايتهايي مي گردد که درباره کيفيت غذاها نوشته باشند     www.sepehr32     

  ""

 براي جستجوي عبارتي خاص بصورت کامل(نه بصورت کلمات جدا از هم) بايستي آن عبارت را در داخل کوتيشن (" ")  قرار داد.

 "يا" (or)

 گوگل از ياي منطقي پشتيباني ميکند. بدين معنا که اگر دنبال کلمه اي خاص "يا" بجاي آن کلمه اي ديگر مي گرديد، مي توانيد در بين اين دو  کلمه از "يا" استفاده کنيد. براي مثال اگر در کادر جستجو تايپ کنيد"گردش در اراک یا یزد " آنگاه گوگل دنبال سايتهايي مي گردد  که در خصوص گردش در اراک یا یزد باشند.        

SITE    
           
                                                                                                                            اگر مي خواهيد که عمل جستجو در سايت بخصوصي انجام گيرد، مي توانيد پس از وارد نمودن کلمه مورد نظر عملگر Site: را آورده و پس از آن آدرس سايت را بياوريد. براي مثال براي جستجوي "پذيرش" در سايت دانشگاه استانفورد مي توانيد بنويسيد: admission site:www.stanford.edu

..

براي اينکه جستجو را محدود به سايتهايي کنيد که در آنها اعداد محدودة خاصي وجود داشته باشند، مي توانيد از اين عملگر براي نشان دادن محدودة عددي مورد نظر بهره بريد. مثلاً اگر به دنبال DVD Playerهاي با قيمت250 تا350دلار مي گرديد، بايستي اينگونه خواسته تان را بيان کنيد: DVD player$250..350 (توجه داشته باشيد که بين دو نقطة عملگر هيچ فاصله اي نباشد

  
نویسنده : parviz ; ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

۹۶- VidLogo v3.2

اگر دوست داريد رو فيلم هاتون آرم و علائم يا حتي آرم متحرك و يا يك تصوير متحرك بندازيد مي تونيد از اين برنامه استفاده كنيد. براي اضافه كردن لوگو و فيلم هاي تصويري در روي فيلم هاي مورد نظر شما هستش.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

ساخت آیکن بدون استفاده از نرم افزار جانبی

برای ساخت

سپس روی عکس مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه

نکته : عکسی که می خواهید از آن آیکن بسازید باید پرتره و کوچک باشد و هیچ وقت از پرتره های تمام صفحه استفاده نکنید که آیکنتان به بد ترین شکل ممکن در می آید.

نکته : برای این که بتوانید آیکنهای خوبی بسازید باید از یک عکس چندین آیکن در اندازه های مختلف بسازید و هر کدام که بهتر بود را برگزینید ، البته بعد از مدتی اندازه مناسب عکس برای ساخت

نکته : من دو عدد عکس در این قسمت قرار دادم تا شما اندازه مناسب عکسی که می خواهید از آن آیکن بسازید را متوجه شوید و اولی برای ویندوز و دومی برای ضمیمه شدن به سایت و قرار گرفتن در منوی

همچنین شما می توانید این عکس ها را با

Icon ابتدا نیاز به یک عکس کوچک داریم که دارای پسوند BMP باشد و به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از Xing Player از بازیگر محبوب خود عکس گرفته و آن را با پسوند BMP ذخیره کنید.EDIT را بزنید (یا اینکه برنامه paint ویندوز را باز کرده و سپس عکس مورد نظر را با استفاده از منوی فایل و گزینه open بارگذاری کنید) و با استفاده از ابزار  محدوده ای از عکس (به عنوان مثال چهره یک خاننده) را که می خواهید انتخاب کنید و سپس روی آن راست کلیک کنید و Copy را بزنید و سپس صفحه ای جدید باز کنید و CTRL + V را بزنید و اگر هم صفحه جدیدی که باز کرده اید دارای حاشیه ای بیشتر از عکس شماست ، روی قسمتی از حاشیه اضافی کلیک کنید و بعد از آن به گوشه سمت راست پایین بیاید و نقطه کوچکی در آنجا قرار دارد را بگیرید و دقیقا به لبه های عکس برسانید و آنگاه کلیک را رها کنید. حالا می توانید از منوی File گزینه Save As... را بزنید و فایل را با پسوند ICO ذخیره کنید { مثال shila.ico }Icon را به خوبی متوجه می شوید. بهترین عکسها برای ساخت آیکن عکسهایی هستند که تقریبا 3*4 باشند.Favorite مناسب است.Paint باز کرده و بدون هیچ تغییری آنها را با پسوند Ico ذخیره کنید.
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

ساخت دیسکت راه انداز

ساخت دیسکت Bootable

ویندوز

نکته: دیسکتی که از طریق ویندوز

ویندوز 98 : ابتدا وارد

نکته: دیسکت را ابتدا

نکته : ممکن است ویندوز سی دی ویندوز را بخواهد ، پس سی دی ویندوز 98 را تهیه کنید.

نکته: برای اینکه بعضی از دستورات خارجی داس را که به صورت فایل می باشند را در دیسکت راه انداز قرار دهید لازم است به شاخه ویندوز رفته و سپس وارد شاخه

XP : ابتدا روی درایو A کلیک راست می کنیم و گزینه Format... را انتخاب می کنیم سپس گزینه create an ms dos start up disk را تیک می زنیم و در آخر روی دکمه Start کلیک می کنیم.xp می سازیم دارای دستورات خارجی کمتری می باشد.control panel شده و add/remove program را انتخاب می کنیم ، سپس سربرگ start up را فعال کرده و دیسکت را درون کامپیوتر می گذاریم و کلید Create را می زنیم.Full format کنید و سپس روی درایو A در my computer راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید و دقت کنید اگر بعد از فرمت کردن باز هم حجمی از دیسکت اشغال شده دیسکت شما دارای بدسکتور می باشد و بهتر است آن را چندین بار پشت سر هم فرمت کنید تا شاید بد سکتور رفع شود.Command شوید و هر دستوری را که می خواهید اجرا کنید را درون دیسکت Bootable کپی کنید. این دستورات {دستورات خارجی} شامل format , xcopy و ... می شود.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

روش جلوگیری از ویروسی شدن گوشی های مجهز به سیمبیان ( symbian )

 

بهترین روش جلوگیری از ویروسی شدن گوشی های جدید مجهز به سیستم عامل سیمبیان ( symbian )cabir که نا خواسته از طریق bluetooth منتقل شده و در نهایت روی موبایل کاربر نصب می شوند را گرفت.برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

از آنجا که ویروس ها چیزی جز نرم افزار نیستند با این تفاوت که این نوع نرم افزار ها مخربند در گوشی های جدید تر سری 60 مثل 6630 و 6680 و 6681 گزینه ای در دسترس است که توسط آن می توان جلوی نصب نرم افزار را گرفت و به تبع آن هیچ ویروسی نمی تواند راه اندازی شود - با این کار می توان جلوی راه اندازی ویروس هایی مثل

ابتدا وارد منوی اصلی شوید و سپس شاخه Tools و پس از آن مراحل زیر را دنبال کنید ...

tools  > manager > option > setting > software instaltion = off

گزینه آخر را به حالت

off در می آوریم - برای نصب نرم افزارهای مطمئن باید این گزینه را دوباره به حالت on در بیاورید.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

خلاص شدن از نامه های ناخاسته توسط فیلتر کردن

بهترین روش برای خلاص شدن از دست ایمیل های ناخاسته به صورت فله ای فیلتر کردن آنها می باشد و بهتر است آنها را بر حسب موضوع { Subject} فیلتر کنید، البته شما می توانید نامه ها را برحسب متنشان نیز فیلتر کنید ولی این روش منطقی به نظر نمی رسد.

برای این کار ابتدا وارد صفحه ایمیل در یاهو می شویم سپس گزینه Mail Option را می زنیم و بعد از آن گزینه Filter را انتخاب می کنیم در اینجا ابتدا یک اسم به عنوان اسم فیلتر انتخاب می کنیم و سپس جلوی Subject عبارت Sex را می نویسیم تا از این پس نامه هایی که در قسمت Subject انها این عبارت نوشته شده باشد فیلتر شوند. حالا باید مشخص کنیم که نامه هایی که فیلتر می شوند به کدام شاخه ارجاع پیدا کنند ، بهترین راه حل انتخاب گزینه Trash است تا نامه هایی که فیلتر می شوند به این شاخه فرستاده شوند تا بعد از یک روز به طور اتوماتیک پاک شوند، در آخر هم روی گزینه Add Filter کلیک می کنیم.

نکته: تعداد فیلترها محدود به 15 می باشد ولی شما می توانید به همین 15 فیلتری که قرار می دهید تعداد زیادی از Spam ها را از بین ببرید.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

نصب کردن ویندوز در حالتی که سیستم از روی سی دی بوت نمی شود

سلام

در یکی از سایتهای معروف که همتون هم میشناسید نوشته شده بود که اگر ویندوز ایکس پی توسط سی دی قابل نصب نبود {سیستم بوت نمی شد} چه کاری انجام دهیم و روش های سخت و غیر عملی را توضیح داده بود و به همین دلیل لازم دانستم که این مطلب را برای آن دسته از عزیزانی که به این مشکل برخورد کرده اند بنویسم.

این مسعله فقط میتواند دو دلیل داشته باشد

1: سی دی فقط باید حاوی ویندوز باشد و هیچ برنامه اضافی نداشته باشد و فایلهای ویندوز در سر شاخه قرار داشته باشند{ در شاخه ریخته نشده باشند }

2: نحوه تنظیم Bios که در اینجا به توضیح آن می پردازیم

ممکن است بایوس کامپیوتر شما طوری تنظیم شده باشد که از روی دیسکت راه انداز یا هارد بوت شود و در این صورت باید Bios خود را تنظیم کنید. روش تنظیم بایوس ها با هم فرق می کند و من در اینجا به شرح بایوس های استاندارد و جدید می پردازم و برای روش تنظیمات بقیه بایوس ها درخواست بگذارید.

بعد از اینکه کامپیوتر را روشن کردید چندین بار کلید Delete را فشار دهید تا وارد Setup کامپیوتر شوید سپس گزینه Advanced Bios Features را انتخاب کنید و سپس هر یک از گزینه های زیر را به این صورت تغییر دهید

First Boot Device [ CD ROM ]

Second Boot Device [ Floppy ]

Third Boot Device [ Hdd-0 ]

در این حالت کامپیوتر ابتدا از روی سی دی ویندوز { راه انداز } و اگر نبود از روی دیسکت Bootable راه اندازی می شود و بعد از در آوردن سی دی و یا دیسکت کامپیوتر از روی هارد راه اندازی می شود و برای این که کامپیوتر از روی دیسکت Bootable راه اندازی شود این گزینه ها را به این ترتیب تغییر دهید

First Boot Device [ Floppy ]

Second Boot Device [ CD ROM ]

Third Boot Device [ Hdd-0 ]

این تنظیمات برای مادربردهایی با بایوس Phoenix می باشد که در مادربردهای Giga بیشتر کاربرد دارد ، البته اگر گزینه های Setup شما هم به همین صورت بود با خیال راحت می توانید این تغییرات را اعمال کنید.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:٢٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

مزیت Opera نسبت به Internet Explorer 6

 

1: امروزه مشاهده می کنید وبلاگرهای تازه کار و مبتدی از Script ها و کدهایی استفاده می کنند که مثلا در جای مهمی مثل Status Bar به نمایش در می آیند و باعث می شوند تا کاربران حرفه ای را به دردسر بیندازند. یکی از استفاده های Status Bar این است که شما می توانید قبل از کلیک کردن برای هر فایلی آدرس آن را در Status bar ببینید و اتمینان پیدا کنید که آن فایل از سایت اصلی استDownload} اپرا نسبت به Ie 6 خیلی بیشتر است ، به عنوان مثال Ie6 یک وبلاگ را با سرعتی حدود 2KB در ثانیه بارگذاری می کرد ولی Opera از حداکثر باند اینترنت استفاده می کند { حدود 5 Kb در ثانیه }Ie پیغام می دهد که نمی تواند فلان صفحه را باز کند و اکثر کاربران با دیدین این پیغام نا امید شده و صفحه را می بندند ولی با زدن Refresh یا تایپ مجدد آن آدرس در صفحه ای جدید می توانید آن را ببینید این حالت بیشتر در زمانی رخ می دهد که صفحات زیادی را باز کرده اید و در یک لحظه ممکن است بارگذاری صفحه به تعویق بیفتد و این وقفه باعث نشان داده شدن این پیغام می شود. در Opera چنین نیست مثلا اگر 40 صفحه را هم باز کرده باشید امکان ندارد که صفحه ای باز نشود ، حتی اگر سرعت بارگذاری به چند بایت در ثانیه برسدOffline صفحات در Opera بسیار بیشتر از Ie6 است و این بخاطر ساختار برنامه نویسی آن است، همچنین ورژن جدید این نرم افزار قابلیت نمایش صفحات فارسی را نیز داردOpera را دریافت کنید چون هم امکان ویروسی شدن کامپیوتر شما کم می شود و هم اینکه دانلود اپرا با Java حدود 50 دقیقه طول می کشد و این نرم افزار هیچ وقت ایقدر باعث صرفه جویی در اشتراک اینترنت شما نمی شود و به جای آن نسخه بدون جاوا که حدود 11 دقیقه طول می کشد را دانلود کنید.Opera به عنوان مرورگر اصلی استفاده کنید چون هم سریعتر است و هم باعث می شود خیلی از ویروسها که در سایتهای مختلف وجود دارند و برای برنامه های میکروسافت و مخصوصا IE نوشته شده اند فعال نشوند و دوم اینکه برای اجرای برنامه های جاوا که عموما بازی های Online هستند از IE6 استفاده کنیدOpera یک قابلیت کم نظیر دیگر هم وجود دارد و آن هم یک قسمت به نام Note است که توسط آن می توانید مطالب مهمی که به آنها بر می خورید را در جایی قرار دهید و روش این کار به این صورت می باشد که ابتدا متن مورد نظر را انتخاب می کنید و سپس روی آن کلیک راست می زنید و سپس گزینه Copy To Note را انتخاب می کنید، با انجام این کار متن انتخاب شده در درفترچه یادداشت توکار Opera ذخیره می شود و برای دستیابی به آن باید ابتدا ابزار Hotlist را انتخاب کنید و سپس دکمه Note را بزنید. مهمترین دلیلی که باعث شد خود من از این مرورگر استفاده کنم همین قابلیت بودFile>Preferences... و انتخاب گزینه History مقدار حافظه کش را 50 مگابایت قرار دهید تا این نرم افزار بتواند به حداکثر سرعت و کارایی خود برسد.Opera می توانید به این صفحه رجوع کنید و در حال حاظر ورژن 7.23 این نرم افزار در اختیار شما می باشد

www.opera.com/download/

اگر از این نرم افزار خوشتون اومد حتما مطلب { آموزش

{Opera7.11 را بخوانید چون منوها و گزینه های این نرم افزار تغییری نکرده و این آموزش می تونه خیلی مفید باشه

2: سرعت بارگذاری {

3: تا کنون بسیار پیش آمده که

4: سرعت مرور

5: حتما ورژن بودن جاوا

بهتر است است از

6: در

با رفتن به منوی

همیشه برای دانلود آخرین ورژن

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

نکاتی ارزشمند در مورد ویندوز XP

1: برای اینکه در هنگام Defragment اطلاعاتتان آسیب نبیند دقت کنید که درایو مربوطه حداقل 15% فظای خالی داشته باشد.

2: اگر در برنامه Word pad یا هر ویرایشگر متنی دیگری در هنگام تایپ فارسی بر مبنای صفحه کلید عربی { بدون حروف گچ پژ} حروفتان نوشته می شود مراحل زیر را دنبال کنید.ابتدا روی گرینه EN یا FA یا AR کلیک راست کنید، سپس گزینه Settings را انتخاب کنید پس از آن عبارت Arabic را که در قسمت Installed Serviews است را انتخاب { Select } کنید و سپس گزینه REMOVE را بزنید، از این به بعد هر گاه که کلیدهای Alt + Shift سمت راست را بزنید صفحه کلیدتان از انگلیسی به فارسی و برعکس تغییر می کند.

3: همانطور که می دانید منوی استارت ویندوز ایکس پی Shortcut برنامه هایی را که تازه نصب کرده اید را با رنگ متفاوت نشان می دهد وبرای این که این Shortcutها با رنگ متفاوت نشان داده نشوند مراحل زیر را دنبال کنید.

Control Panel > Task Bar And Starts Menu >

سربرگ Start menu > Customize بالایی > Clearlist

4: زمانی که برنامه ای قفل می کند شما با استفاده از کادری که پس از زدن Alt + Ctrl + Delete ظاهر می شود آن را قطع می کنید ، ولی اگر یکی از برنامه های خود ویندوز مثل Internet Explorer قفل کند این کار خیلی طول می کشد و یا حتی ممکن است مجبور به Restart کردن کامپیوتر شوید وبرای این که این عمل خیلی سریع انجام شود ابتدا Alt + Ctrl + Delete را بزنید سپس سربرگ Application را بزنید و بعد از آن روی برنامه ای که قفل کرده کلیک راست بزنید و سپس گزینه Go To Process را انتخاب کنید ، بعد از انتخاب این گزینه به سربرگ Processes خواهید رفت ، در حالی که فایل اجرایی برنامه قفل کرده نیز Select می باشد وفقط کافیست شما کلید End Process را بزنید.حال دیدید که بستن برنامه های هنگ کرده با استفاده از این روش در کمتر از یک ثانیه انجام شد ، البته به مرور زمان و آشنا شدن شما با فایل های اجرایی برنامه های گوناگون می توانید مستقیما به همین سربرگ مراجعه کرده و فایل اجرایی برنامه های هنگ کرده را انتخاب کرده و سپس End Process را بزنید.

5: افزایش سرعت عملکرد برنامه های ضعیف {از نظر ساختار برنامه نویسی} که نمی توانند از حداکثر توان CPU استفاده کنند.

ابتدا با یک مثال ، شما را روشن تر می کنم . مثلا شما یک برنامه تبدیل فایل {MP3 to WMA} دارید و زمانی که در حال تبدیل فایل هستید Alt + ctrl + delete را می زنید و متوجه می شوید که این برنامه فقط از 60% توان CPU شما استفاده می کند و 40% CPU بدون فعالیت است و این مسعله باعث کندی عملکرد برنامه و اتلاف وقت می شود و برای حل این مشکل از همان طریق که در نکته قبلی گفته شد فایل اجرایی برنامه مربوطه را پیدا کنید و سپس روی آن کلیک راست بزنید و از قسمت Set Priority از گزینه Above Normal به بالا را انتخاب کنید تا 80 الی 90 درصد CPU شما به کار گرفته شود ولی دقت کنید تا در انتخاب گزینه های Set Priority زیاده روی نکنید و سعی کنید همیشه چند درصد از CPU در حالت بیکار قرار داشته باشد تا در کار منابع دیگر سیستم اختلالی { کاهش سرعت} ایجاد نشود.

6: اگر از رم 512 یا بیشتر استفاده می کنید حتما Virtual Memory یا همان حافظه مجازی را حذف کنید { اگر روش این کار را نمی دانید در قسمت نظرات درخواست بگذارید } و اگر از رم 256 نیز استفاده می کنید حافظه مجازی را 100 قرار دهید تا شاهد افزایش سرعت کامپیوترتان باشید. این افزایش سرعت را زمانی احساس می کنید که می خواهید از یک بازی سنگین { از نظر حجم } خارج شوید و مشاهده می کنید که حدود 15 ثانیه سرعت کامپیوتر کم شده و هارد دیسک به شدت کار می کند و دلیلش هم این است که کامپیوترتان در حال آزاد سازی { پاک کردن } Virtual Memory است و بعد از کم کردن یا حذف این حافظه متوجه می شوید که این زمان کاهش چشمگیری دارد.

در آخر هم توصیه می کنم که اگر CPU شما بیش از 1000 است حداقل یک رم 512 تهیه کنید تا شاهد افزایش 10% سرعت کامپیوتر باشید ، همچنین خاطر نشان می کنم رمهای SD و DDR تعصیر چندانی در سرعت کامپیوتر ندارند.

7: اگر موس کامپیوتر شما دارای یک کلید { قلتک } برای پیمایش صفحات است و در هر حرکت به طور پیش فرض 3 خط را می پیماید و می خواهید آن را تعییر دهید مراحل زیر را طی کنید.

Control panel

> Mouse > سربرگ Wheel . در پایین همین قسمت تعداد سطرهایی را که می خواهید در هر حرکت قلتک موس پیموده شود را تایین کنید.   
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

نصب برنامه و بازی روی گوشی دی 600 و دی 500 به همراه جزئیات آن

نصب برنامه و بازی روی گوشی های D600 , D500

این مطلب برای اولین بار در آدرس

توجه داشته باشید تمام مراحل را باید پشت سر هم انجام دهید و مرحله به مرحله پیش بروید.البته در ابتدا شاید کمی سخت به نظر برسد ولی پس از چند بار که این کار را انجام بدهید کاملا به آن مسلط خواهید شد.

http://www.mobileplayground.co.uk/d500gamesinstall.htm درج شده بود و با توجه به اینکه کاستی هایی داشت عده ای از دوستان آن را به زبان فارسی ترجمه کرده و توضیحات بیشتری نیز به آن اضافه کرده بودند که البته خود آن هم کامل نبود و اکثر کاربران از جمله خود من موفق به نصب برنامه روی D600 نشدیم. بنابراین تصمیم گرفتم راهنمای قدم به قدم نصب بازی بر روی گوشی های D600 , D500 را تهیه کنم.

1: ابتدا باید برنامه های زیر را دریافت کنید، فایلها از نظر آلودگی به ویروس هیچ مشکلی ندارند. همچنین اگر به هر دلیل قادر به دریافت فایلها نبودید یک درخواست بدهید تا در اسرع وقت آنها را برای شما ارسال نمایم.

http://www.mobileplaytime.co.uk/help/SoftickPPP221.exe

http://www.mobileplaytime.co.uk/help/Uploader.exe

پسورد برنامه

2: قبل از نصب برنامه ها باید گوشی خود را از طریق کابل

نکته : گوشی خود را در حالت

Softick در قسمت نظرات ارائه شده است.USB به کامپیوتر وصل کنید و پس از آن USB Driver گوشی خود را نصب کنید که در سی دی مخصوص گوشی با نام Samsung_USB_Driver_Installer.exe وجود دارد.Modem قرار دهید. Menu >> Setting >> Phone Setting >> Usb Setting >> Modem

نکته : پس از نصب

3: تغییرات زیر را در موبایل خود اعمال کنید : (برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید)

USB Driver کامپیوتر را Restart کنید.

Menu >> Application >> Java World >> Option >> Network Settings >>

در قسمت

 

4: برنامه

5: حالا باید

6: بعد از بدست آوردن

APN ، عبارت internet را تایپ کنید و قسمت های Login ID , Password را خالی بگذارید ، قسمت Proxy را هم Disable کنید.Softick ppp را نصب کنید.گزینه Use USB port in exclusive mode را انتخاب کنید (مراحل نصب با شکل نمایش داده شده است) در طول نصب یک پیغام خطا نمایش داده میشود که آن را Ok کنید.Com Port گوشی خود را بدست آورید برای این منظور روی My computer کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه Properties را انتخاب کنید و سربرگ Hardware و پس از آن دکمه Device Manager را بزنید.سپس گزینه Modem را باز کرده و روی گزینه Samsung mobile Usb Modem کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید و بعد از آن سربرگ Modem را انتخاب کنید.Port ، نوبت می رسه به تعیین Port در برنامه Softick PPP

برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا روی

Icon برنامه Softick PPP در System try راست کلیک کرده و بعد از آن گزینه Settings... را انتخاب کنید ، پس از آن سربرگ Bluetooth/Serial را انتخاب کنید و مطابق شکل تیک گزینه Devicess_mdm0 را بزنید ، که همان شماره پرتی هست که در مرحله قبل بدست آوردید.

نکته مهم : توجه داشته باشید که در تمام مراحل، موبایل باید توسط کابل

USB به کامپیوتر متصل باشد.

7: در این مرحله روی آیکن برنامه

اگر عملیات های بالا را به درستی انجام داده باشید ، زمانی که نشانگر موس را روی آیکن برنامه

Softick pp کلیک راست کرده و گزینه Active PPP را انتخاب کنید (یک پیغام نمایش داده می شود که باید آن را cancel کنید)Softick PPP می برید پیغامی نمایش داده می شود مبنی بر اینکه یک وسیله به کامپیوتر وصل است

8: حالا باید برنامه

نکته مهم : توجه داشته باشید که برای

 

9: اکنون کدهای زیر را وارد کنید:

Uploader.exe را باز کنید و سپس برنامه یا بازی مورد نظر را Add کنید.Add کردن برنامه های جاوا حتما باید هردو فایل جاوا یعنی JAD و JAR را کنار هم و در یک مسیر داشته باشید. این برنامه فقط فایلهای Jad را می شناسد و آن را Add می کند.

#*536963#

صفحه ای مطابق شکل زیر ظاهر می شود و کلید قرمز که برای قطع تماس است را فشار دهید.

 

حالا این کد را وارد کنید:

#*5737425#

بعد از وارد کردن کد بالا صفحه ای ظاهر می شود که ابتدا گزینه

اگر همه چیز به درستی انجام شده باشد بازی نصب می شود (مانند شکل زیر)

 

نکته مهم: اگر در مرحله برنامه نصب نشد و گوشی خود به خود

نکته مهم : بعد از نصب هر برنامه باید گوشی خود را یکبار روشن و خاموش کنید و مراحل 7 تا 9 را دوباره انجام دهید.

PPP UP و سپس USB و در نهایت Serial Download را انتخاب کنید.Restart شد به این دلیل است که برنامه Softick PPP فعال یا Active نبوده است. برای مواجه نشدن با این مشکل همیشه قبل از اجرای فایل Uploader.exe چک کنید که برنامه Softick PPP پیغامی مبنی بر اتصال یک وسیله به کامپیوتر را بدهد. اگر پیغام زیر را نشان نداد موبایل را از کابل USB جدا کرده و دوباره آن را وصل کنید.   
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

xpیک ترفند جهت سرعت ويندوز

اگر كامپيوتر شما خانگي است و در داخل هيچ شبكه اي نمي باشيد، با غير فعال كردن سرويس هاي زير مي توانيد سرعت ويندوز خود را به ميزان زيادي افزايش دهيد، ويندوز، تمام سرويس ها را در حالت پيش فرض خود دارد. اما براي كامپيوتر مخصوص شما بسياري از آنها اصلا مورد نيازتان نخواهد بود.
 
پس چه بهتر كه آنها را غير فعال كنيد. اما براي غير فعال كردن اين سرويس ها دوباره لازم است كه پنجره Run را گشوده و از آنجا Msconfig را اجرا نموده سپس به برگه سرويس رفته و تيك كنار سرويس هاي زير را با خيال راحت حذف كنيد.
 
Alerter
Fastuser switching Compatibility
TCP/IP Net Bios Helper
Remote Desktop Sharing
Session Manager
Themes
Universal Plug and Play Device host
Wireless Zero Confi
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ تیر ،۱۳۸٦

ازدواج در ضربالمثلهای دنيا (مطالب طنز

1- هنگام ازدواج بيشتر با گوش هايت مشورت كن تا با چشم هايت (ضرب المثل آلماني)
2- مردي كه به خاطر پول زن مي گيرد به نوكري مي رود( ضرب المثل فرانسوي)
3- لياقت داماد به قدرت بازوي اوست( ضرب المثل چيني)
4- زني سعادتمند است كه مطيع شوهر باشد‌( ضرب المثل يوناني)


5- زن عاقل با داماد بي پول خوب مي سازد. (ضرب المثل انگليسي)
6- زن مطيع فرمانرواي قلب شوهر است( ضرب المثل انگليسي)
7- زن و شوهر اگر يككديگر را بخواهد در كلبه اي خرابه هم زندگي مي كنند( ضرب المثل آلماني)
8- داماد زشت و با شخصيت به ازداماد خوش صورت و بي لياقت است( ضرب المثل لهستاني
9- دختر عاقل جوان فقير را به پيرمرد ثروتمند ترجيح مي دهد( ضرب المثل ايتاليايي)
10- داماد كه نشدي از يك شب شادماني و عمري بداخلاقي محروم گشته اي(ضرب المثل فرانسوي)
11- دو نوع زن وجود دارد ا يكي ثروتمند مي شوي و با ديگري فقير( ضرب المثل ايتاليايي)
12- در موقع خريد پارچه حاشيه ان را خوب نگاه كن و در موقع ازدواج درباره مادر عروس تحقيق كن( ضرب المثل چيني)
13- تاك را از خاك خوب و دختر را از مادر خوب و اصيل انتخاب كن( ضرب المثل چيني)
14- براي يافتن زن مي ارزد كه يك كفش بيشتر پاره كني( ضرب المثل چيني)
15- اگر خواستي اختيار شوهرت را در دست بگيري اختيار شكمش را در دست بگير( ضرب المثل اسپانيايي)
16- اگر زني خواست كه تو به خاطر پول همسرش شوي با او ازدواج كن اما پولت را از او دور نگه دار( ضرب المثل تركي)
17- ازدواج مقدس ترين قراردادها محسوب مي شود( ماري آمپر)
18- ازدواج مثل يك هندوانه است كه گاهي خوب مي شود و گاهي هم بسيار بد( ضرب المثل اسپانيايي)

19-ازدواج زودش اشتباهي بزرگ و ديرش اشتباهي بزرگتري است


20- ازدواح كردن و ازدواح نكردن هر دو موجب پشيماني است(سقراط)
21- ازدواج مثل اجراي يك نقشه جنگي است كه اگر در ان فقط يك اشتباه صورت بگيرد جبرانش غير ممكن خواهد بود. (بورنز)
22- ازدواجي كه به خاطر پول صورت گيرد براي پول هم از بين مي رود( رولاند)
23- ازدواج هميشه به عشق پايان داده است( ناپلئون)
24- اگر كسي در انتخاب همسرش دقت نكند دو نفر را بدبخت كرده است( ناشناس)
25- انتخاب پدر و مادر دست خود انسان نيست ولي مي توانيم مادر شوهر و مادر زنمان را خودمان انتخاب كنيم( خانم پرل باك)
26- با زني ازدواج كنيد كه اگر مرد بود بهترين دوست شما مي شد( بردون)
27- با همسر خود مثل يك كتاب رفتار كنيد و فصل هاي خسته كننده او را اصلا نخوانيد(سوني اسمارت)
28- براي يك زندگي سعادتمند مرد بايد كر باشد و زن لال( سروانتس)
29- ازدواح بيشتر از رفتن به جنگ شجاعت مي خواهد(كريستين)
30- تا يك سال بعد از ازدواح مرد و زن زشتي هاي يكديگر را نمي بينند.
31- پيش از ازدواج چشم هايتان را باز كنيد و بعد از ازدواج آنها را روي هم بگذاريد( فرانكلين)
32- خانه بدون زن گورستان است( بالزاك)
33- ازدواج پيوندي است كه از درختي به درخت ديگر بزنند اگر خوب گرفت هر دو زنده مي شوند و اگر بد شد هر دو مي ميرند (سعيد نفيسي)
34- ازدواح عبارتست ز سه هفته آشنايي ، سه ماه عاشقي، سه سال جنگ و سي سال تحمل( ناشناس)
35- مرداني كه مي كوشند زنها را درك كنند فقط موفق مي شوند با انها ازدواح كنند ( بن بيكر)
36- اصل و نسب مرد وقتي مشخص مي شود كه آنها بر سر مسائل كوچك با هم مشكل پيدا كنند( شاو)
37- دوام ازدواج يك فسمت روي محبت است و نه قسمتش روي گذشت از خطا( ضرب المثل اسكاتلندي)
38- ازدواح قرار داد دو نفري است كه در همه دنيا اعتبار دارد( مارك تواين)
39- ازدواح مجموعه اي از مزه هاست هم تلخي و شوري دارد. هم تندي و ترشي و شيريني و بي مزگي(ولتر)

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ تیر ،۱۳۸٦

ترفند هاي اساسي گوشي

عنوان: پیغام خطاهای گوشیهای نوکیا

در صورتی که گوشی شما نوکیاست ، حتما تاکنون هنگام کار با گوشی با پیغام های خطای مختلف روبرو شده اید. هر کدام این Error ها دلیل خاصی دارند و به نوعی رفع میشوند. در اینجا تمامی این خطا ها را به همراه راههای رفع آنها را گردآوری کرده ایم. دانستن این خطاها میتواند از خطرات احتمالی بعدی جلوگیری کند.


پیغام های خطا:

پیغامی خطای temporary over-load. Continue :
با اين پيغام احتمالا موقع گرفتن عكس مواجه میشوید.
پيشنهاد براي رفع اين مشكل:
1- خاموش روشن كردن گوشي
2- خالي كردن فايلهاي tmp از MMC (با برنامه Extended File Manager مي‌تونيد اين كار رو انجام بديد )
3- خالي كردن ram گوشي ( براي اينكار كليد meno را بزنيد و نگه داريد و با زدن كليد c برنامه هاي را كه احتياج ندارين ببندين )
* روشي كه نتيجه داده: خالي شدن باطري گوشي تا اينكه خود گوشي اتوماتيك خاموش شود، بعد از ساعاتي گوشي را به شازژ بزنيد و پس از شارژ روشن كنيد.

پیغام خطای App. Closed gs و یا App Closed main :
اين يك پيغام كلي است و پيگيري اين پيغام كار آسوني نيست.
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
1- پاك كردن آخرين برنامه‌هاي ريخته شده روي گوشي
2- مستر ريست گوشي

پیغام خطای App. Closed sSaverdaemon :
اخطاري است براي اسكرين سيوري كه خوب كار نمي‌كند، برنامه اسكرين سيور خودتونو پاك كنيد.

پیغام خطایApp..Closed.ACN LIST :
اخطاري است كه به دلايل زير پيش مي‌ياد:
1.ايجاد مشكل در نرم افزار
2. ناهمخواني نرم افزار با سخت افزار گوشي
3. اجراي همزمان چندين برنامه

پیغام خطای App.Closed mailnit :
اين پيغام زماني ظاهر مي‌شود كه در مموري كارت مشكل پيش بياد، در اين حالت مموري كارت بايد فرمت بشه.

پیغام خطای App. Closed ncnlist :
وقتي messege مياد بجاي زنگ زدن اين erorr مشاهده مي‌شه .
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
3- پاك كردن آخرين برنامه‌هاي نصب شده.
4- غير فعال كردن Receive Report در بخش Text Message
5- پاك كردن پيغامهايي كه بصورت فونت فارسي در گوشي ذخيره شدند
6- مستر ريست گوشي

پیغام خطاب System Error :
پيغام مربوط به سيستم گوشي هست. مشكلات زيادي باعث ايجاد اين error ميشه1 :- وصل كردن مموري كارت گوشي ديگه كه روش برنامه نصب هست -2كامل نصب نشدن يك برنامه كه در روت گوشي نصب شده -3 مستر ريست كردن گوشي قبل از فرمت كردن مموري كارت و...
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
1- مستر ريست گوشي

پیغام خطای phone will be restarted :
اين پيغام وقتي مياد كه شما برنامه هاي زيادي رو لود كرده باشين

پیغام خطای General :Alredy in use :
اينError هنگام پاك كردن مسيج و يا فايلي ديده شده.
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
فايلي توي فولدر Message بصورت Hidden شده كه اگر از Hidden بودن خارجش كنيد درست ميشه. براي اينكار از برنامه SeleQ استفاده كنيد.

پیغام خطای Memmory Card Corrupted :
اين مشكل زماني ايجاد مي‌شود كه مموري كارت خوب فرمت نشده و يا در حين فرمت با مشكل ديگه‌اي روبرو شده، براي مثال خود من وقتي يكبار مموري كارت روفرمت مي كردم، وقتي وسطهاي كار Cancel كردم – اين پيغام را براي من مي‌داد. دوباره فرمت كردم و درست، شما هم سعي كنيد دوباره فرمت كنيد و اگه نشد با كارت ريدر فرمت كنيد.

پیغام خطای there is nothing good palying :
زماني با اين پيغام مواجه مي‌شويم كه از برنامة mum sms و يا برنامه‌هاي مشابهي كه براي sms هست استفاده مي‌كنيم. اين برنامه‌ها smsها رو مخفي ميكنه – اگه شما اين برنامه رو پاك كنيد از اين مشكل هم راحت مي شويد.

پیغام خطای Phone Startup Failed.Contact the retailer :
این پیغام موقعی ظاهر میشود که بعلت ریستارت نادرست و یا نصب یک برنامه مخرب فایل startup گوشی پاک شده باشه
براي حل اين مشكل سيم كارت ومموري كارت را درآورده و دوباره جا بزنيد، اگه درست نشد مستر ريست كنيد. در صورتيكه با فلش هم درست نشود نياز به سرويس در يك نمايندگي است و احتمال مشكل سخت افزاري دارد.

ترفندستان.کام

پیغام خطای close all application :
هنگام نصب برنامه و يا ... رخ مي‌دهد. گوشي را خاموش كرده و پس از روشن كردن دوباره سعي نماييد

پیغام خطای unable to install comitable with series 60 support version 0.00 :
معمولا براي گوشي هاي غيراز سري 60 به هنگام نصب برنامه ايجاد مي‌شود ولي گاهي در گوشي هايي كه مربوط به سري 60 هم هستند ديده مي‌شود. براي اينكار بهتر است گوشي را مستر ريست كنيد.

پیغام خطای (select access point (no data :
علت اون پیغام اینکه یکی از برنامه های موجود در گوشی شما در خواست دسترسی به اینترنت میکنه اون میتونه یک برنامه آنتی ویروس یا هر برنامه دیگری باشه. اونها رو غير فعال كنيد

ایراد های ریز هنگام کار با گوشی:

زمانی که گوشي فقط عدد تايپ مي‌كند:
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
1- دكمه مربع را بگيريد و نگه داريد تا حروف تايپ بشه
2- تعريف كردن كاري براي دكمه مربع درگوشي ( مانند برنامه‌هاي چراغ قوه (power torch ) و ... )

ساعت گوشي عقب وجلو مي‌شه:
پيشنهاد براي رفع اين مشكل :
به قسمت تنظيم زمان مي رويد و GMT offset را روي 03:30+ تنظيم مي كنيد به محض تغيير دادن offset از شما سوال مي كند كه
update date and time of the phone? شما No را انتخاب كنيد

آمدن صداي موزيك از گوشي هنگام استفاده از هندزفري :
اين مشكل روي گوشي‌هاي 3650 مي‌باشد – راه حلي غير علمي دارد به اين صورت كه خيلي آروم فيش هندز فري رو تا نصفه داخل گوشي فرو كنيد بعد كه صدا داخل اسپيكر ها شد فيش رو آروم تا ته فرو كنيد

گوشي مدام پيغام خطاي با علامت ! را نشان مي دهد:
احتمالا Error مربوط به برنامه Mini Gps باشه كه تنظيم شده روي Event Alarm و يا يه برنامه مثل( screen saver ) كه بعد از هر 20-30 ثانيه ميخواد فعال شه و چون نميتونه ارور ميده

موبايل پيغامهايي مثل رسيدن پيام كوتاه(مَسيج) و تلفنهايي كه جواب نداده شده (ميس كال) را نمايش نمي دهد:
در قسمت log گوشي منوي چپ را بزنيد و سپس در قسمت اپشن گوشي در قسمت log duration به جاي گزينه no log يا 1 روز يا 10 يا 30 را انتخاب كنيد!

كم شدن صدا هنگام صحبت در 6600 :
برنامة Callcheater را غير فعال كنيد و يا كلاً پاك كنيد

پس از خاموش كردن گوشي روشن نمي شود:
اين مورد در موارد زيادي اتفاق مي‌افتد. در حالت شايع وقتي sms ها در حالت Sending در Outbox باقي بمانند و گوشي خاموش شود، ديگه روشن نمي‌شه.
بهتره در درجة اول مموري كارت رو درآورده و گوشي رو روشن كنيد اگه درست نشد مستر ريست كنيد و بعد گوشي رو فرمت.

مشكل 6600 كه ساعتش خود به خود عوض ميشه:
ممكن هست از قسمت auto time update باشه.اگر اون فعال باشه اين مشكل پيش مي آيد

موزيك روشن شدن گوشي نوكيا 6600 قطع و وصل ميشه :
در حالت Safe Mode اين مشكل بوجود نمياد. اين مشكل مربوط به مموري كارت مي‌باشد و ربطى هم به Firmware نداره. بهتره نرم افزار هاى Autorun رو حذف كنيد. كساني هم كه پين كد وارد گوشي كردند اگه مدتي پس از درخواست پين كد و وارد كدن اون فاصله بذارند مشكل حل مي‌شود.

دريافت نكردن sms :
اگه برنامه‌اي درباره sms داريد پاك كنيد. به تنظيمات message مراجعه كنيد و شماره مركز sms رو چك كنيد. در صورتي كه با اينكارها درست نشد مستر يست و غير از اون مراجعه به مخابرات.

جايگزيني صداي زنگ اصلي گوشي 3230 بجاي زنگ انتخابي:
با تعويض سيمكارت درست شده

ذخيره نشدن عكسهاي گرفته شده توسط گوشي، وارد نشدن به گالري ، نمايش داده نشدن عكسها در گوشي:
فقط مستر ريست

قطع شدن تماسها و دادن miss Call به اونها:
اين ايراد از مخابرات مي‌باشد و از گوشي شما مشكلي ندارد.

ويبره موبايل كار نمي‌كنه:
مشكل سخت افزاري و يا مكانيكي است، ضربه هاي كوچكي به گوشي وارد كن

__________________________

عنوان: کدهای مخفی گوشی های سامسونگ

این بار برای علاقه مندان ترفندهای موبایل و به خصوص کسانی که گوشی سامسونگ دارند کدهای مخفی این نوع گوشی ها را جمع آوری کرده ایم. کافی است برای اجرای هر کدام آنها را در گوشی خود اجرا کنید.


#06#*
سریال نامبر گوشی

#9999#*
ورژن نرم افزار گوشی

228#*#8999*
وضعیت باطری ( دما ، ولتاژ ، ظرفیت)

246#*#8999*
وضعیت برنامه

289#*#8999*
تغییر سرعت زنگ آلارم گوشی

324#*#8999*
Debug screen

367#*#8999*
Watchdog ( رمز گوشی)

427#*#8999*
Trace Watchdog ( پیدا کردن رمز گوشی)

523#*#8999*
تغییر میزان کنتراست صفحه تصویر تنها در ورژن G60L01W

636#*#8999*
وضعیت حافظه

746#*#8999*
حجم فایل سیم کارت

778#*#8999*
اطلاعات سیم کارت

(www.tarfandestan.com ترفندستان)
289#*#8999*
تست رینگ تون

778#*#8999*
جدول SIM Service

377#*#8999*
تصحیح EEPROM Error ( از کلیدهای جانبی برای انتخاب مقادیر cancel و ok استفاده کنید)

785#*#8999*
RTK( Run Time Kernel ) Error اگر ok را بزنید گوشی ریست میگردد.

947#*#8999*
ریست گوشی در مواقعی که گوشی بسیار قاطی کرده است.

842#*#8999*
تست ویبراتور

اگر دقت کنید کدهای بالا در گوشی شما عمل نکرد به جای *8999 کدها ، عدد 0 را قرار بدهید. برای مثال : کد #842*8999#* تبدیل به کد #0842#* میگردد.
اگر باز هم تاثیر نکرد اینبار به جای عدد 8999 که در همه کدها مشترک میباشد عدد 9998 را قرار بدهید.

__________________________

عنوان: نکته های جالب در گوشی های نوکیا!

قصد داریم نکته هایی بسیار جالب در مورد گوشی های نوکیا را به شما معرفی کنیم که قطعا از بسیاری از آنها بی خبر بوده اید ، این ترفند را حتما بخوانید چون جدأ سطح اطلاعات شما در مورد گوشی های نوکیا بالا میبرد.


- آیا میدانستید که براي در دسترس نبودن میتوانید از فويل آلومينيوم استفاده كنيد و آن را دور گوشي بپيچيد ، يعني گوشي را با آن بسته‌بندي كنيد؟

- آیا میدانستید که در صورت استفاده از تصاوير متحرك در Background گوشي مصرف باطري فوق العاده بالا مي‌رود؟

- آیا میداسنتید که نصب و پاك كردن برنامه‌ها در موبايل هيچ ضرري براي گوشي ندارد و فقط در طولاني مدت باعث انباشته شدن فايلهاي كوچكي از هر برنامه در گوشي مي شود كه با مستر ريست كردن گوشي قابل حل مي‌باشد؟

- آیا میدانستید در گوشی های 6600 نمي‌تونيد فايل Mp3 رو براي زنگ گوشي انتخاب كنيد؟

- آیا میداسنتید براي گوشی های 6600 هدفون وجود ندارد؟

- آیا میداسنتید که هيچ برنامه ای برای رادیو در گوشی های 6600 وجود ندارد. براي راديو گوشي بايد مجهز به تيونر سخت افزاري باشد و چون در گوشي‌ها اين قطعه سخت افزاري وجود ندارد پس نمي‌توان از برنامه‌اي براي راديو استفاده كرد؟

- آیا میدانستید که به انتخاب مردم امریکا بهترين آنتي ويروس KasperSky مي‌باشد كه قابليت آپديت شدن و حذف ويروس را دارد و نسبت به آنتي ويروسهای دیگر مصرف باطري را کمتر بالا مي‌برد؟

- آیا میدانستید با نگه داشتن کلید منو ، تمامی برنامه های در حال اجرا نمایان میشود و با انتخاب دکمه C برنامه مورد نظر بسته میشود؟

- آیا میدانستید درحالتي که صفحه کليد قفل است ، بدون اينکه لازم باشد قفل صفحه کليد را باز کنيد ، با فشردن کليد on/off مي توانيد لامپ صفحه نمايش را روشن کنيد تا مثلا ساعت را ببينيد يا وضعيت باتري گوشي را چک کنيد؟

- آیا میدانستید براي شارژ باطري بهتر است كه گوشي را خاموش كرده و بعد شارژ كنيم؟

__________________________

عنوان: نکاتی برای خریداری گوشی اصل نوکیا

در اینجا قصد داریم به شما چندین نکته بسیار مهم را آموزش بدهیم که هنگام خرید گوشی های نوکیا باید به آن ها توجه کنید تا از اصل بودن گوشی مطمئن شوید. نکته هایی که ممکن است در صورت رعایت نکردن آنها پشیمان شوید!


مواردی که در هنگام خرید گوشی های نوکیای اصل باید توجه کرد:
۱-در روی هر گوشی نام کشور سازنده نوشته شده است. دقت کنید ساخت کشور فنلاند باشد.
2-با زدن کد #06#* شماره سریال گوشی را نگاه کنید تا رقم هفتم و هشتم آن صفر باشد.
۳-کد #0000#* را بزنید و مطمئن شوید ورژن گوشی بالای 4 است.

__________________________

عنوان: روشن نمودن چراغ صفحه گوشی در حالت قفل بودن صفحه کلید

همان طور که میدانید در صورتی که در گوشی های سری 60 نوکیا ، هنگامی که صفحه کلید گوشی را به حالت قفل Lock در می آورید ، در صورتی که بخواهید پس از قفل صفحه کلید ، اطلاعاتی مثل تاریخ و ساعت را ببینید باید گوشی را از حالت Lock خارج کنید و اطلاعات را ببینید چرا که در این صورت چراغ صفحه گوشی روشن نمیشود. در این ترفند قصد داریم روشی ساده را به شما معرفی کنیم که میتوانید با استفاده از آن در حالت قفل ، چراغ صفحه را روشن کنید و اطلاعات را ببینید ، بدون این که از حالت قفل صفحه کلید خارج شوید.

برای این کار:
پس از قفل کردن صفحه کلید ، کافی است ، عدد 999 را وارد کنید.
چراغ روشن میشود ، بدون اینکه از حالت قفل صفحه کلید خارج شوید.
به همین سادگی!

-----------------------------------------------

عنوان:  فرمت كردن گوشی در حالت خاموش

با استفاده از ترفندی که هم اکنون به شما معرفی خواهیم کرد می توانید به راحتی و بدون روشن کردن گوشی و در حالت خاموش گوشی خود را فرمت کنید. این ترفندی زمانی بسیار مفید است که بدلیل وجود ویروس و اختلال در گوشی ، شما نمی توانید گوشی خود را در هنگام روشن بودن آن فرمت کنید. لازم به ذکر است که این ترفند با گوشی های نوکیا سری 60 سازگاری دارد.

بدین منظور:
ابتدا از خاموش بودن گوشی خود مطمئن شوید ، سپس به ترتيب كليدهاي *(ستاره) و 3 (عدد سه)و كليد سبز (يا همون call) را نگه داشته و كليد روشن و خاموش گوشي را بزنيد و نگه داريد تا صفحه فرمتينگ گوشي ظاهر شود.
توجه داشته باشيد كه 4 كليد تا زمان ظاهر شدن فرمتينگ بايد نگه داشته بشود.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ تیر ،۱۳۸٦

آيا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

سوالمان این است، آيا گوشی تلفن همراه یاهمان موبایل واقعا مضر است ؟ ؛مدتهاست‌ درباره‌ي‌ خطر تلفن‌هاي‌ همراه‌ از گوشه‌ و كنار اخطارهايي‌ را مي‌شنويم، اما آيا اين‌ تلفن‌ها واقعا خطرناك‌ هستند؟  اما یک موضوع، در اين ماجرا، افشا ضرر احتمالی گوشی همراه به ضرر کیست ؟معلوم است در ابتدا اپراتورهای ارایه دهنده رومینگ و خدمات موبایل و موازی ان  شركت‌هاي موتورولا، انتل ، نوكيا، سوني اريكسون ، سامسونگ ، ودافون، ميكروسافت، اس.ف.ر و ... و بسياري ديگر از شركت‌ها در مقياس جهاني که ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌هاي بازار مي‌كنند.  پس خودتان بخوانید و قضاوت کنید .......

پیشگفتار

‌گفتگو به وسيله تلفن همراه، در بنيان؛ نيازي است كه اربابان ابزار توليد و كساني كه برایشان سودهاي سياسي!!!  و اقتصادی را دارند هر روز پررنگتر می کنند . در اين ماجرا، افشا ضرر احتمالی گوشی همراه به ضرر کیست ؟معلوم است در ابتدا اپراتورهای ارایه دهنده رومینگ و خدمات موبایل و موازی ان  ركت‌هاي موتورولا، انتل ، نوكيا، سوني اريكسون ، سامسونگ ، ودافون، ميكروسافت، اس.ف.ر و بويگ و بسياري ديگر از شركت‌ها در مقياس جهاني که ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌هاي بازار مي‌كنند.  پس خودتان بخوانید و قضاوت کنید .......

 

گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است

آيا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ ؛مدتهاست‌ درباره‌ي‌ خطر تلفن‌هاي‌ همراه‌ از گوشه‌ و كنار اخطارهايي‌ را مي‌شنويم، اما آيا اين‌ تلفن‌ها واقعا خطرناك‌ هستند؟  اما قبل از جواب باید به این موضوع نگاه کرد شمار تلفن‌هاي همراه فروخته شده در سال 2003 ، بيش از 500 ميليون دستگاه برآورد شده يك سوم مردم ژاپن با تلفن همراه به شبكه اينترنت پيوسته‌اند.آمريكايي‌ها 15ميليارد ساعت از تلفن‌هاي همراه خود استفاده كرده‌اند و اروپاييان بيش از 113 ميليارد پيام كوتاه خدماتي براي همديگر فرستاده‌اند. چين  220 ميليارد پيام را داشته است

‌گفتگو به وسيله تلفن همراه، در بنيان؛ نيازي است كه اربابان ابزار توليد و كساني كه سودهاي سياسي و اقتصادی را دارند هر روز پررنگتر می کنند . در اين ماجرا، افشا ضرر احتمالی گوشی همراه به ضرر کیست معلوم است در ابتدا اپراتورهای ارایه دهنده رومینگ و خدمات موبایل و موازی ان  شركت‌هاي موتورولا، انتل ، نوكيا، سوني اريكسون ، سامسونگ ، ودافون، ميكروسافت، اس.ف.ر و بويگ و بسياري ديگر از شركت‌ها در مقياس جهاني، ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌هاي بازار مي‌كنند.  پس خودتان قضاوت کنید

 

آيا تلفن همراه واقعا مضر است ؟

تلفن‌هاي‌ همراه‌ وسايل‌ ارتباطي‌ بي‌ سيم‌ هستند كه‌ از امواج‌ الكترومغناطيسي‌ براي‌ برقراري‌ ارتباط‌ بهره‌ مي‌برند. اين‌ امواج‌ نخستين‌ بار توسط‌ هانيريش‌ هرتز كشف‌ شدند.

امواج‌ الكترومغناطيسي، همانند هر نوع‌ موج‌ ديگر حامل‌ انرژي‌ هستند. اين‌ امواج‌ عرضي‌ هستند، يعني‌ راستاي‌ نوسان‌ آنها بر جهت‌ انتشار عمود است. براي‌ انتقال‌ نياز به‌ محيط‌ واسطه‌ نداشته‌ و مي‌توانند در خلا منتشر شوند. درست‌ مثل‌ هر موج‌ ديگر، اين‌ امواج‌ نيز داراي‌ مشخصه‌هاي‌ فركانس، دامنه‌ و طول‌ موج‌ مي‌باشند. سرعت‌ آنها ثابت‌ و برابر ‌٣٠٠ هزار كيلومتر بر ثانيه‌ مي‌باشد.

طيف‌ امواج‌ الكترومغناطيس‌ بسيار گسترده‌ است‌ و از امواج‌ راديويي‌ با فركانس‌ در محدوده‌ كيلوهرتز تا گيگا هرتز كه‌ معادل‌ طول‌ موجهاي‌ كيلومتري‌ تا سانتيمتري‌ است، تا پرتوهاي‌ گاما كه‌ طول‌ موج‌ كمتر از ‌٠/١ نانومتر دارند گسترده‌ است.

نور مرئي‌ از امواج‌ الكترومغناطيسي‌ با طول‌ موج‌ بين‌ ‌٠/٤ تا ‌٠/٨ ميكرومتر تشكيل‌ شده. دستگاههاي‌ تلفن‌ همراه‌ در محدوده‌هاي‌ فركانسي‌ خاصي‌ از امواج‌ راديويي‌ فعاليت‌ مي‌كنند كه‌ عبارتند از ‌٨٧٢ تا ‌٩٦٠، ‌١٧١٠ تا ‌١٨٧٥ و ‌١٩٢٠ تا ‌٢١٧٠ مگاهرتز.

 امواج‌ الكترومغناطيس‌ به‌ دو دسته‌ يونيزان‌ و نايونيزان‌ تقسيم‌ مي‌شوند. امواج‌ يونيزان‌ عبارتند از پرتوهاي‌ فوق‌ بنفش، ايكس‌ و گاما و به‌ دليل‌ انرژي‌ زيادي‌ كه‌ دارند مي‌توانند اتمهاي‌ موجود در مسير را يونيزه‌ كنند. ساير امواج‌ از جمله‌ امواج‌ راديويي‌ چنين‌ خاصيتي‌ را ندارند. به‌ همين‌ دليل‌ تا مدتها تصور مي‌شد امواج‌ راديويي‌ بي‌ خطر هستند.

 

خطرات احتمالی

در واقع‌ خطر موجود در امواج‌ يونيزان‌ به‌ دليل‌ اثرات‌ بيولوژيكي‌ است‌ كه‌ ايجاد مي‌كنند. اين‌ آسيب‌ در اثر بر هم‌ كنش‌ پرتو يونيزان‌ باDNA سلولها رخ‌ مي‌دهد و در نتيجه‌ سلولها از نظر ژنتيكي‌ آسيب‌ مي‌بينند كه‌ ممكن‌ است‌ آنها را از بين‌ ببرد يا در بدترين‌ حالت‌ به‌ سلولهاي‌ سرطاني‌ تبديل‌ كند و اين‌ آثار يك‌ قرن‌ است‌ كه‌ شناخته‌ شده‌اند. اما تنها چند دهه‌ است‌ كه‌ آثار مخرب‌ پرتوهاي‌ پرتوهاي‌ نايونيزان‌ نيز شناسايي‌ شده‌ است.

 

تاثير امواح تلفن همراه – موبایل

 مهمترين‌ تاثيري‌ كه‌ اين‌ نوع‌ امواج‌ دارند ايجاد گرما است. اجاق‌هاي‌ مايكروويو كه‌ در زندگي‌ خانگي‌ بسياري‌ از انسانها وارد شده‌اند از امواج‌ مايكروويو كه‌ از نظر طول‌ موج‌ بين‌ امواج‌ راديويي‌ و فرو سرخ‌ قرار دارند. براي‌ گرم‌ كردن‌ غذا به‌ همين‌ شيوه‌ استفاده‌ مي‌كنند. امواج‌ راديويي‌ كه‌ از تلفن‌ همراه‌ منتشر مي‌شوندنيز طول‌ موج‌ نزديك‌ به‌ مايكروويو داشته‌ و قابليت‌ ايجاد حرارت‌ در محيط‌ اطراف‌ خود را دارند. اين‌ موضوع‌ باعث‌ مي‌شود وقتي‌ از اين‌ تلفن‌ها استفاده‌ شود، درجه‌ حرارت‌ بخشي‌ از مغز كه‌ در مجاورت‌ آنها قرار دارد اندكي‌ بالا رود.

 اين‌ امواج‌ آثاري‌ از نوع‌ مغناطيسي‌ نيز دارند. وقتي‌ سلولهاي‌ بدن‌ انسان‌ در عرض‌ امواج‌ الكترومغناطيسي‌ قرار بگيرند، در غشاء آنها تغييراتي‌ رخ‌ مي‌دهد. غشاء سلول‌ داراي‌ دريچه‌هاي‌ بسيار كوچك‌ نانومتري‌ است‌ كه‌ از جنس‌ مولكولهاي‌ پروتئين‌ هستند. فعاليتهاي‌ سلولي‌ كه‌ شامل‌ ورود و خروج‌ مواد باشند از طريق‌ اين‌ دريچه‌ها انجام‌ مي‌شوند. بعضي‌ از اين‌ دريچه‌ها به‌ صورت‌ الكتريكي‌ تحريك‌ مي‌شوند تا باز يا بسته‌ شوند.

امواج‌ الكترومغناطيسي‌ مي‌توانند در بدن‌ انسان‌ ميدانهاي‌ الكتريكي‌ توليد كنند. اين‌ ميدانها روي‌ دريچه‌هاي‌ غشاء سلول‌ تاثير گذاشته‌ و باعث‌ تداخل‌ در عملكرد آنها مي‌شوند.

 

هنوز خطرزا بودن‌ امواج‌ تلفن‌هاي‌ همراه‌ به‌ اثبات‌ نرسيده !!!

 با اين‌ حال‌ هنوز خطرزا بودن‌ امواج‌ تلفن‌هاي‌ همراه‌ به‌ اثبات‌ نرسيده‌ است. شدت‌ ميدان‌ توليد شده‌ توسط‌ اين‌ دستگاه‌ كم‌ است‌ و ثابت‌ نشده‌ كه‌ حرارت‌ توليد شده‌ آن‌ در سطح‌ خطرناك‌ باشد، گرچه‌ قابل‌ اندازه‌گيري‌ است.

ميدانهاي‌ الكتريكي‌ نيز وضعيت‌ مشابهي‌ دارند؛ با اينكه‌ به‌ وضوح‌ در بدن‌ ايجاد مي‌شوند، اما شدت‌ پاييني‌ دارند و نمي‌توان‌ به‌طور قطع‌ آسيب‌ را به‌ آنها نسبت‌ داد.

 

آماری نیست که نیست

 بررسي‌هايي‌ كه‌ تاكنون‌ انجام‌ شده‌ نيز رابطه‌ آماري‌ معني‌ داري‌ بين‌ استفاده‌ از تلفن‌ همراه‌ و بيماري‌ خاصي‌ را در انسان‌ نشان‌ نداده‌ است. با اين‌ وجود تاثير امواج‌ تلفن‌ همراه‌ روي‌ موجودات‌ ديگري‌ از جمله‌ كرم‌ها به‌ اثبات‌ رسيده‌ است. بنابراين‌ هنوز به‌ هيچ‌ وجه‌ نمي‌توان‌ اين‌ امواج‌ را بي‌ خطر اعلام‌ كرد. به‌ همين‌ دليل‌ انجام‌ اقدامات‌ پيشگيرانه‌ ضروري‌ است. استفاده‌ از گوشي‌هاي‌ كم‌ تشعشع‌ و هندفري‌ مي‌تواند امواج‌ دريافتي‌ را تا ‌٩٥ درصد كاهش‌ دهد. هرچند استفاده‌ از هندفري، به‌ دليل‌ متمركز كردن‌ امواج‌ ممكن‌ است‌ خطر را به‌ شكلي‌ ديگر ايجاد كند.

 

در محاصره‌ امواج‌ الكترومغناطيس‌

به‌ هر حال، انسان‌ امروزين‌ خود را در محاصره‌ امواج‌ الكترومغناطيس‌ قرار داده‌ و حلقه‌ محاصره‌ را روز به‌ روز گرد خود تنگ‌تر مي‌كند. تا وقتي‌ بي‌ خطر بودن‌ تلفن‌هاي‌ همراه‌ اثبات‌ نشود، بايستي‌ با احتياط‌ از آن‌ها استفاده‌ كرد.

 

 توصيه‌هاي‌ ايمني‌ را جدي‌ بگيريد!

سوتيتر: تلفن‌هاي‌ همراه‌ از امواج‌ راديويي‌ كوتاه‌ براي‌ ارتباط‌ استفاده‌ مي‌كنند. بي‌ خطر بودن‌ اين‌ امواج‌ براي‌ انسان‌ همواره‌ مورد ترديد قرار گرفته‌ است. گرچه‌ هنوز آسيب‌ زا بودن‌ آنها به‌ اثبات‌ نرسيده‌ است، اما كاهش‌ استفاده‌ از تلفن‌ همراه‌ خطر آسيب‌ احتمالي‌ را به‌ حداقل‌ مي‌رساند.

منبع :  آژانس خبری اطلاعات وارتباطات ایران

 

توضیح :

در ابتدای گفتار به آمار و ارقامی اشاره شد که شاید برای خوانندگان جالب توجه است به همین منظور قسمت کاملتری از منبع مذکور و آدرس دو گفتار را در ادامه ذکر کردیم تا با آمار بیشتر مأنوس شوید. پی نوشت 1

 

سیستم‏های تلفن هم‌راه - موبایل

سیستم تلفن همراه در ایران از نسل دوم و از نوع سیستم GSM می‌باشد. بر اساس آمار موجود تعداد تلفن هم‌راه واگذار شده در ایران از سوی شرکت مخابرات ایران تا پایان سال ۱۳۸۰ حدود ۸/۱ میلیون خط و در ابتدای سال جاری (۱۳۸۳) برابر با ۴/۳ میلیون خط می‌باشد. بدین ترتیب در طی دو سال تعداد خطوط تلفن هم‌راه تقریباً دو برابر شده و ضریب نفوذ تلفن هم‌راه در ایران به ۲/۵% افزایش یافته است. بر اساس برنامه پنج‌ ساله چهارم توسعه تا سال ۲۰۱۰ میلادی ضریب نفوذ تلفن هم‌راه کشور به ۳۵% خواهد رسید.

در این میان بخش خصوصی عهده‌دار تأمین ۵ میلیون خط خواهد بود. توسعه سریع شبکه تلفن هم‌راه باعث شده تا کیفیت خدمت‌دهی این شبکه کاهش یابد. در همین راستا برای افزایش کیفیت این شبکه برنامه‏های مختلفی در دست اجرا است.

 

شمار تلفن‌هاي همراه در جهان

شمار تلفن‌هاي همراه فروخته شده در سال 2003 ، بيش از 500 ميليون دستگاه برآورد شده است. در همين سال ، ‌يك سوم مردم ژاپن با تلفن همراه به شبكه اينترنت پيوسته‌اند.

آمريكايي‌ها 15ميليارد ساعت از تلفن‌هاي همراه خود استفاده كرده‌اند و اروپاييان بيش از 113 ميليارد پيام كوتاه خدماتي براي همديگر فرستاده‌اند.

</P>

چين با 220 ميليارد پيام، در وراي همه اينان جاي مي‌گيرد. مانند بسياري ديگر از توليدات جهان امروزي ، ‌گفتگو به وسيله تلفن همراه، در بنيان خود نيازي است كه اربابان ابزار توليد و كساني كه سودهاي سياسي در گسترش فردگرايي دارند ، آفريده‌اند. در اين ماجرا، ‌اين عرضه است كه تعيين كننده است نه تقاضا.

شركت‌هاي موتورولا، انتل ، نوكيا، سوني اريكسون ، سامسونگ ، ودافون، ميكروسافت، اس.ف.ر و بويگ و بسياري ديگر از شركت‌ها در مقياس جهاني، ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌هاي بازار مي‌كنند.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ تیر ،۱۳۸٦

ترفندهای یاهو مسنجر

تغییر پسورد یاهو از طریق یاهو مسنجر

- با ID و پسورد خودتان در یاهو مسنجر لوگین شوید.
2- از منوی Messenger وارد قسمت Messenger Yahoo! Account Info شوید. Yahoo! Messenger در این حالت شما را به صفحه خاصی
هدایت می کند .
3- در صفحه باز شده میبیاست مجددأ پسورد خود را وارد نمایید.
4- در صفحه باز شده بر روی عبارت آبی رنگ Change Password کلیک کنید.
5- حال پسورد قدیمی و سپس پسورد جدید خود را وارد کنید.
6- در پایان برای ثبت اطلاعات بر روی Save کلیک کنید.
از این پس باید برای ورود به ID و ایمیل خود از پسورد جدید وارد شده استفاده کنید.

                               ******************

انتقال لیست دوستان از یک آی دی به آی دی دیگر 

در ورژنهای قبلی یاهو مسنجر یکی از مشکلات کاربران پس از ساخت ID جدید این بود که تمامی Add list های خودشان را در ID قبلی از دست میدادند. اما در یاهو7 قابلیتی به یاهو مسنجر افزوده شد که به وسیه آن میتوانید تمامی Add های خود را در ID قبلی به ID جدیدی که ساختید انتقال دهید. این عمل به سادگی و با یک ترفند قابل انجام است.

برای این کار:
ابتدا میبایست به ID که لیست دوستانتان در آن است login بشوید.
سپس ID جدید را که میخواهید Add list هایتان را به آن اضافه کنید add کنید.
بعد از add شدن ID جدید بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Send My Messenger List را انتخاب کنید.
در پنجره باز شده ، ID دوستانی را که میخواهید انتقال یابند را تیک زده و بر روی دکمه Finish کلیک کنید.
حال پیغامی را مبنی بر اینکه تعداد مشخصی از دوستانتان به ID جدید انتقال یافته اند مشاهده خواهید کرد.
در مرحله پایانی میبایست با ID که add list را برایش فرستاده اید لوگین بشوید.
به محض ورود با پیغامی روبرو خواهید شد که باید بر روی View Contacts کلیک کرده تا ID های فرستاده شده را دریافت کنید.
حال تمامی add list های ID قبل را در ID جدید خود دارید.

                                        ***********************

پنهان شدن فقط برای  نفر مورد نظر 

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که در محیط نرم افزار Yahoo Messenger باشید وبا ورود بک شخص ، وضعیت خود را به Invisible تغییر دهید. طبعا با این عمل ، شما برای تمامی Add هایتان به صورت خاموش درخواهید آمد که چندان جالب نیست. با بهره گیری از این ترفند میتوانید کاری کنید که تنها برای همان یک نفر به حالت Invisible در بیایید و بتوانید به صورت آنلاین با سایر دوستان خود چت کنید.

بدین منظور بر روى ID مورد نظر کلیک راست کنید ، سپس بر روى عبارت Stealth settings کلیک کنید و عبارت permanently Offline (همیشه خاموش) را انتخاب کنید.
حال اگر شما براى تمام دوستان خود Available باشید، برای این شخص مورد نظر Off هستید.
براى بازگرداندن تنظیمات، مراحل قبل را طى کرده و سپس عبارت Online را انتخاب کنید

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

اولين حافظه DDR3 به بازار آمد

 شركت ژاپني Buffalo اولين حافظه رم جهان با چيپ‌ست DDR3 را ساخت.


شركت ژاپني Buffalo اولين حافظه رم جهان با چيپ‌ست DDR3 را ساخت. حافظه‌هاي DDR3 كارايي سيستم را افزايش مي‌دهند و در مقايسه با حافظه‌هاي DDR2 از برق كمتري استفاده مي‌كنند.

بوفالو از چيپ‌ست PC3-8500 در اين حافظه‌ها استفاده كرده است و فركانس كاري آن ‌1066MHz است. زمان تأخير اين حافظه‌ها 7CL و ولتاژ مصرفي آن‌ها 1.5V است. معماري طراحي اين حافظه‌ها نيز به گونه‌اي است كه در هر عمليات اجرايي قادر به اجراي هشت دستور هستند.

در حالي كه حافظه‌هاي DDR2 فقط چهار دستور را اجرا مي‌كنند. اين حافظه رم از پلتفرم‌هاي DDR3 پشتيباني كرده و كاربران مي‌توانند از آن براي محصولات خود استفاده كنند. پيش از توليد اين حافظه، كاربراني كه از كارت‌هاي گرافيك DDR3 استفاده مي‌كردند، مجبور به استفاده از حافظه‌هاي DDR2 بودند. بوفالو حافظه 512 مگابايتي مدل PC3-8500 را 315 دلار و حافظه يك گيگابايتي آن را 595 دلار عرضه مي‌كند

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

دوربين‌هاي لرزش‌گير

محو‌شدگي عكس‌هايي كه با دوربين‌هاي ديجيتال گرفته مي‌شوند، معمولاً در دو حالت احتمال وقوع بيشتري پيدا مي‌كنند: اول، در محيط‌هاي كم‌نور و دوم، هنگامي كه با استفاده از لنز زوم دوربين‌هاي زوم بالا تا حد ممكن روي فواصل دور زوم كنيد. اما چرا اين اتفاق مي‌افتد؟ هنگامي كه در محيط‌هاي كم‌نور عكاسي مي‌كنيد، دوربين شما براي جبران نور كم محيط، به صورت خودكار سرعت پايين‌تري را براي شاتر انتخاب مي‌كند تا نور بيشتري وارد دوربين شود.

بنابراين لازم است زمان طولاني‌تري دوربين را به صورت ثابت در دست نگه داريد (كه اغلب اين كار را نمي‌كنيد!). همچنين هنگامي كه براي بزرگ‌ كردن يك سوژه روي آن زوم مي‌كنيد، هر لرزش خفيف در دستان شما هم به همان نسبت بزرگ‌تر مي‌شود. طوري كه هنگامي كه با زوم بالاتر از هفت يا هشت برابر مي‌خواهيد عكس بگيريد، عملاً پيدا كردن سوژه‌هاي متحرك در كادر تصوير غير‌ممكن مي‌شود! بنابراين بايد در اين حالت دوربين را بسيار محكم در دست بگيريد و نفستان را حبس كنيد تا حداقل لرزش را به آن وارد كنيد.

يك قانون كلي درباره عكاسي با دوربين‌هاي زوم بالا اين است كه هميشه بايد سرعت عكسبرداري را طوري انتخاب كنيد كه از <معكوس فاصله كانوني> لنز‌تان بيشتر شود. به طور مثال، اگر با دوربيني عكس مي‌گيريد كه فاصله كانوني لنز آن سيصد است و مي‌خواهيد عكستان كاملاً واضح بيفتد، بايد سرعت شاتر دوربين را سريع‌تر از 300/‌1 ثانيه انتخاب كنيد؟ اما اين فاصله كانوني را از كجا پيدا كنيد؟ اين اعداد در حقيقت همان ضرايب بزرگ‌نمايي هستند كه كنار لنز دوربينتان نوشته شده‌اند.
 
مثلاً وقتي مهدي طباطبايي مي‌گويد لنز دوربين Canon PowerShot TX1 داراي زوم ده برابر و فاصله كانوني 39 تا 390 ميلي‌متر است، يعني وقتي اين دوربين را خريديد و در هنگام عكسبرداري تا آخرين حد ممكن لنز آن را جلو برديد، فاصله كانوني لنز در آخرين وضعيت زوم خود 390 ميلي‌متر است و شما بايد مثلاً حداقل سرعت 400/‌‌1 ثانيه را انتخاب كنيد تا عكس‌هايتان محو نشود و نامه ننويسيد به مجله كه دوربيني كه شما معرفي كرديد، عكس‌هايش محو مي‌شود!

با اين حال فرض كنيم مجبوريد كه سرعت شاتر را پايين‌تر بياوريد. مثلاً در حال عكسبرداري از قله يك كوه هستيد و آفتاب در حال غروب كردن است. فرض كنيد دوربين شما نشان مي‌دهد كه سرعت دوربين را نبايد سريع‌تر از 60/‌1 ثانيه تنظيم كنيد؛ زيرا عكس‌ها تيره مي‌شوند. حالا بايد بين عكس‌هاي محو  قله كوه يا عكس‌هاي تيره يكي را انتخاب كنيد.

راه حل سوم در اين هنگام، استفاده از يك سه پايه است. در شماره‌هاي قبل به اندازه كافي درباره انواع سه‌پايه، قيمت و بسياري از مشخصات ديگر آن‌ها صحبت كرديم. پس سراغ راه حل چهارم مي‌رويم. قابليت Stabilization يا ثابت‌كننده مي‌تواند لرزش‌هاي دست شما را تا حد زيادي برطرف كند. البته نبايد فكر كنيد كه اين قابليت اسم دو تا دست الكترونيكي است كه از دوربين بيرون مي‌آيد و دست‌هاي شما را نگه مي‌دارد تا نلرزند، بلكه نام يك فناوري پيشرفته در حسگر‌هاي حساس به لرزش است كه روي يك ژيروسكوپ يا گردش‌نما قرار دارند.
 
اين حسگر‌ها مي‌توانند جهت لرزش دست شما را تشخيص دهند و دقيقاً حسگر را با همان سرعت و در جهت مخالف لرزش حركت دهند. بدين ترتيب لرزش وارد شده به دوربين، خنثي مي‌شود. البته اين قابليت در دوربين‌هاي مختلف هم براي لرزش دادن حسگر دوربين و هم براي لرزش دادن اجزاي دروني لنز‌ ارائه شده‌اند كه اساس كار هر دوي آن‌ها يكي است. مثل قابليت Mega Optical Image stabilization) Mega OIS) در دوربين‌هاي پاناسونيك، قابليت Vibration Reduction) VR) درلنزهاي نيكون و قابليت Image Stabilization در دوربين‌هاي كانن سري IS.
 
اما در بعضي از دوربين‌ها تنها روي حسگر از اين قابليت استفاده شده است. مثلاً سيستم Anti-Shake در دوربين‌هاي كونيكا مينولتا (كه ديگر وارد بازار نمي‌شوند) نيز از همين دست بود كه نمونه‌هاي موفق‌تري از آن را روي دوربين DSLR شركت سوني، Alpha 100 نيز مي‌بينيم.

دقت داشته باشيد كه اصلاً  تصور نكنيد كه با روشن كردن قابليت ثابت كننده تصوير در حال سواركاري روي اسب هم مي‌توانيد با نهايت زوم دوربينتان عكاسي كنيد! اين قابليت تنها به عنوان يك روش كمكي براي كاهش و نه حذف كامل محو شدگي تصوير به كار مي‌رود. مثلاً مي‌توانيد با استفاده از آن در هواي گرگ و ميش صبح در كنار نور قوي فلاش، عكس‌هاي واضحي بگيريد يا مثلاً اگر به دشت و بيابان رفتيد و تصميم داشتيد از حيواناتي در دوردست عكس بگيريد، مي‌توانيد سرعت‌هاي نسبتاً پايين‌تري را در حد دو يا سه گام پايين‌تر انتخاب كنيد (و در نتيجه ديافراگم دوربين را بازتر كنيد و عمق ميدان عكس را افزايش دهيد). فرضاً اگر طبق محاسبات گفته شده مجبوريد سرعت 1000/‌‌1 ثانيه را انتخاب كنيد، (مثلاً در مورد عكاسي با همين دوربين 18X پاناسونيك كه تازه به بازار آمده است) مي‌توانيد سرعت را تا 250/‌1 يا برخي اوقات تا 125/‌1 ثانيه نيز كاهش دهيد.

حالا حتماً مي‌خواهيد بدانيد چه دوربين‌هايي از اين قابليت استفاده مي‌كنند؟ در اينجا پنج دوربين برتر سال گذشته (از نظر قابليت لرزش‌گير) را معرفي مي‌كنيم. البته قيمت هم در اين رتبه‌بندي به عنوان يك عامل خيلي تعيين‌كننده (حتي مهم‌تر از خود دوربين) لحاظ شده است:

Canon Digital IXUS 850 IS
 
< مزايا: فاصله كانوني مناسب براي لنز، سرعت عمل بالا، ثابت كننده تصوير به صورت نوري، طراحي زيبا.

< معايب: كنترل‌كننده‌هاي دستي آن كم هستند، عكس‌ها در حساسيت 1600 داراي نويز بسيار زياد و تقريبا غير قابل استفاده‌اند.

< اين دوربين را بخرم؟  دوربين بسيار باريك و شيك ساخته شده است و امكان عكس‌برداري با زاويه‌هاي باز را هم دارد.
 
يعني به سادگي مي‌توانيد در يك اتاق از دوستانتان عكس دسته جمعي بگيريد. كيفيت عكس‌هاي آن خيلي خوب است و در حد يك دوربين Point-and-Shoot (همين دوربين‌هاي بي‌سوادي كه هيچ دانش قبلي لازم ندارد) بسيار سريع است و شما را بي‌خودي معطل پردازش‌هاي وقت‌گير نمي‌كند.

  Canon PowerShot S3 IS
< مزايا: طراحي عالي بدنه، زوم 18X لنز به همراه ثابت‌كننده تصوير، سرعت عمل بالا، عكاسي پي‌درپي نامحدود با سرعت 5/1 فريم در هر ثانيه، قابليت Super Macro تا حداقل فاصله صفر سانتي‌متر، و نيز امكان استفاده از باتري‌هايAA  يا همان باتري قلمي‌هاي معمولي.

< معايب LCD: كوچك دو اينچي، عدم پشتيباني از قابليت فايل‌هاي خام يا RAW، عكس‌هاي غير قابل استفاده در حساسيت ISO 800.

< اين دوربين را بخرم؟ همانند دوربين‌هاي همتاي سري قبل خود، زوم 12X به همراه سرعت عمل بالاي دوربين از آن چيز‌هايي است كه طرفداران عكاسي از فواصل دور را بسيار راضي مي‌كند.

  Panasonic Lumix DMC-FX01
< مزايا: لنز زاويه باز (28‌‌ميلي‌متري)، قابليت فيلم‌برداري عريض با سرعت ضبط سي فريم در ثانيه، قابليت لرزش‌گير دوگانه، LCD واضح با زاويه نمايش باز، استفاده از همان باتري و شارژري كه مدل‌هاي FX9 و FX8 استفاده مي‌كنند.

< معايب: عدم ارائه قابليت‌هاي تنظيم دستي و نيز فقدان منظره‌ياب نوري، اعوجاج تصوير در عكس‌هاي زاويه باز، رگه‌هاي بنفش و اختلاط رنگي در كنتراست‌هاي شديد نور و سايه، عدم توانايي تنظيم حساسيت مناسب در هنگام استفاده از مد High Sensitivity يا حساسيت بسيار بالا.

< اين دوربين را بخرم؟ كار‌ايي دوربين و نيز سرعت عمل آن در حد مدل‌هاي قبل از خود در همين سري است، اما كيفيت تصاوير آن، كمتر از چيزي است كه از دوربيني در اين كلاس انتظار مي‌رود.

 
Sony Cyber-shot DSC-T50

< مزايا: ثابت كننده نوري، كيفيت بسيار خوب عكس‌ها، حافظه داخلي 56 مگابايت.

< معايب: ديافراگم كند دوربين كه حداكثر تا F3.5 هم باز مي‌شود. كنترل كننده‌هاي دستگاه به شدت وابسته به استفاده از قابليت لمسي صفحه‌نمايش است.

< اين دوربين را بخرم؟ امكانات اين دوربين بسيار بيشتر از DSC-T30 است، اما يك صفحه‌نمايش لمسي را به آن اضافه كرده‌اند كه كاربران نا‌آشنا را كمي به زحمت مي‌اندازد.

  Sony Cyber-shot DSC-T10

< مزايا: ابعاد بسيار جمع و جور، ثابت كنده تصوير قوي، سرعت عمل بالا.

< معايب: سرعت عملكرد لنز كُند است و در ديافراگم F3.5 با فاصله كانوني 38 ميلي‌متر چندان وايد نيست.

< اين دوربين را بخرم؟ قيافه دوربين با توجه به طراحي كوچك و رنگ‌هاي مختلفي كه دارد، بسيار شيك است. كيفيت عكس هاي آن نيز در حد دوربين خانگي بسيار خوب است.
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

پنج نكته درباره استاندارد جديد IEEE 802.11n

در مسير‌ ‌پيشرفت پروتكل‌هاي بي‌سيم، به 802.11n رسيده‌ايم كه تمام انتظارات يك مدير IT را برآورده مي‌سازد. اين پروتكل جديد‌ترين فناوري واي‌فاي است كه داده‌ها را سريع‌تر و دورتر از استانداردهاي قبلي ارسال مي‌كند و كاملاً مناسب انتقال اطلاعات چند‌رسانه‌اي است. فقط يك مسئله كوچك وجود دارد؛ و آن اين‌كه، 802.11n وجود خارجي ندارد!


مشكلات تجاري اين فناوري هم از همين‌جا آغاز مي‌شود. مشكلاتي كه براي فروشندگان، كاملاً آشنا و تكراري است: يك مؤسسه استانداردسازي پروتكلي نظير 802.11n را پيشنهاد مي‌دهد كه نويددهنده پيشرفت‌هاي مهيجي است. سپس توليدكنندگان تا جايي كه مي‌توانند در مورد فناوري‌هاي جديد اغراق مي‌كنند. از سوي ديگر سياست‌گذاري‌ها باعث تعويق چند ساله تصويب استاندارد مي‌گردد. همين كه فناوري‌هاي جديد ظهور مي‌كنند، تقاضاي مشتري‌ها براي توليد محصولات جديد بر پايه آن فناوري شروع مي‌شود.

Joe Portaro، يكي از  مؤسسان و رئيس بخش فناوري شركت NeTeam واقع در Richfield اوهايو، كه در گروه كاري802.11n مشاركت مي‌كند، مي‌گويد: <گاهي با اين مشكل مواجه مي‌شويم. مشتري‌ها مي‌گويند ما استاندارد
 'n'  را مي‌خواهيم. خيلي از مردم 'n' را مي‌خواهند. ولي اين كار هنوز عملي نيست. بسياري از كاربران از اخبار و اطلاعات ضد و نقيض گيج شده‌اند.>

بنابراين شركت‌هاي استفاده‌كننده از اين فناوري‌ها به مشتريانشان درباره 802.11n چه مي‌توانند بگويند؟ شايد بهترين كاري كه در حال حاضر فروشندگان مي‌توانند انجام دهند اين است كه هم موضوع را آموزش دهند و هم واقعيات را راجع به آن بررسي كنند كه البته صنعت تاكنون از آن طفره رفته است.

خلاصه، هرچند 802.11n به كندي در مسير پروسه استانداردسازي حركت مي‌كند، اضافه شدن آن به تجهيزات بي‌سيم، سودمند خواهد بود. در اين مقاله پنج نكته كه شركت‌هاي استفاده كننده از اين فناوري درباره 802.11n  حتي قبل از اين‌كه در دسترس قرار گيرد بايد بدانند.

1- 802.11n چيست؟
802.11n يك پروژه در حال پيشرفت در IEEE است كه مي‌تواند پكت‌هاي داده يا صدا را با ميزان 200Mbps و از نظر تئوري تا 450Mbps انتقال ‌دهد. به عبارت ديگر، اين استاندارد ده برابر سريع‌تر از استاندارد 802.11g و 802.11a  مربوط به فناوري شبكه‌هاي بي‌سيم در بازار كنوني است. علاوه‌براين، 802.11n تا فاصله پنجاه متر ميان AP و كلاينت، بُرد دارد. اين قضيه ناخودآگاه به همان صورتي تمام مي‌شود كه شركت‌هاي استفاده كننده از اين فناوري مي‌خواهند.آن‌ها مي‌گويند نيازهاي روزافزون كاربران  به  سرعت و بُرد بيشتر را تشخيص مي‌دهند؛ خصوصاً در كاربراني كه هم صدا و هم خدمات تصويري را از طريق شبكه‌هاي بي‌سيم ارسال مي‌كنند.

Joe Brown، يك متخصص ارشد شبكه در Alexander Open System، مي‌گويد: <كاربران به سرعت‌هاي شبكه‌هاي كابلي عادت كرده‌اند. آن‌ها راه‌حلي مي‌خواهند تا سرعت‌هاي مشابه را در اختيار آنان قرار دهند.>

2- 802.11n چگونه كار مي‌كند؟
802.11n در دو باند فركانس 4/2 گيگاهرتز و پنج گيگاهرتز كار مي‌كند كه به ترتيب باند فركانسي 802.11b/g  و802.11a مي‌باشند. اين استاندارد با استفاده از چند جريان داده و چند آنتن در يك كانال واحد به حداكثر سرعت خود مي‌رسد.

خصوصيت چند آنتني را Multiple Input/Multiple Output) MIMO) مي‌نامند. حق امتياز MIMO اواخر دهه 1980و قبل از پديد آمدن شبكه‌هاي بي‌سيم ثبت شده است، ولي اين واژه از زماني كه IEEE، استاندارد 802.11n را پيشنهاد داد، توجه زيادي را به خود جلب كرده‌است. اين استاندارد هم در كانال بيست مگاهرتز و هم چهل مگاهرتز كار مي‌كند. ولي با استانداردهاي بي‌سيم 802.11b و 802.11a  نيز سازگار است؛ (البته درفركانس بيست مگاهرتز).

3- وضعيت فعلي 802.11n
طبق نظر IEEE كه بر استانداردهاي 802.11 نظارت مي‌كند، 802.11n تا سپتامبر 2007 به تصويب نهايي نخواهد رسيد. صنعت IT از سپتامبر 2003، يعني زماني كه براي اولين بار IEEE با درخواست مجوز پروژه اين استاندارد موافقت كرد، به دنبال شبكه بي‌سيمي بوده كه سرعت شبكه‌هاي كابلي را داشته باشد. در آغاز، گروه توسعه
802.11n اميدوار بود اين استاندارد در اواخر 2005 تصويب شود تا كاربران بتوانند پس از مدت كوتاهي، از محصولات جديد استفاده كنند. اما برخي مخالفان در گروه توسعه‌دهندگان سرعت پيشرفت را كند كردند. در حال حاضر نيز توسعه اين استاندارد به‌رغم تلاش براي گرفتن موافقت سه گروه ذينفع، هنوز به نتيجه مطلوب نرسيده است؛ البته (به سبب بروز مشكلا‌تي از جانب شركت‌هاي Wwise ،TGnSync و MitMot).

Winston Sun، مدير بازاريابي شركت Atheros Communications، كه براي سخت‌افزارهاي شبكه‌هاي بي‌سيم تراشه‌هاي بي‌سيم مي‌سازد، مي‌گويد: بسياري از كاربران به شدت به اين استاندارد تمايل دارند. (شايان توجه است كه Sheung Li رئيس بخش فناوري اين شركت، نايب رئيس گروه توسعه 802.11n است.)

سان مي‌گويد: فناوري واي‌فاي فعلي به صنعت كامپيوترهاي شخصي محدود شده است. ولي با آمدن 802.11n به جاي اين‌كه يك صنعت متولي اين استاندارد باشد، سه صنعت مختلف براي افزايش سهم خود در اين استاندارد رقابت مي‌كنند؛ زيرا بعضي از اين صنايع توقعات مشتركي دارند. به عنوان مثال، صنعت لوازم الكترونيكي شخصي مايل بود واي‌فاي را به تلويزيون هاي HDTV اضافه كند؛ بدون اين‌كه برايش مهم باشد چيپ دستگاه پانزده ميلي وات برق مصرف مي كند يا پانزده وات. ولي براي سازندگان گوشي همراه عمر باتري اهميت داشت. سازندگان كامپيوتر نيز بين اين دو قرار گرفته بودند.

از اكتبر سال پيش، گروه ديگري به نامEnhanced Wireless Consortium)  EWC) متشكل از غول‌هاي صنعت IT مانند Atheros ،BroadCom و Cisco Systems، با هدف سرعت بخشيدن به ظهور استاندارد جديد، پيشنهاد خود را در اين باره ارائه كرد. پيشنهاد مذكور در ژانويه 2006 وارد انجمن‌هاي رقيب ديگري شد كه طرح را قبول كردند و همين باعث افزايش دوباره تلاش‌ها براي رسيدن به استاندارد فوق شد. ولي به هر حال، هنوز تصويب اين طرح به يك‌سال زمان نياز دارد. بنابراين خيلي زود است كه توليدكنندگان وعده محصولات واقعي 802.11n را بدهند.

با همين استدلال مي‌توان گفت براي اتحاد واي‌فاي نيز خيلي زود است كه تست سازگاري و هماهنگي اين استاندارد را در رابطه با محصولات جديدي كه به بازار مي‌آيد، در برنامه خود قرار دهد.

Frank Hanzlik، مدير عامل اتحاد واي‌فاي واقع در Austin تگزاس، مي‌گويد: خيلي كارها بايد انجام شود تا IEEE اين استاندارد را مورد بررسي و تأييد قرار دهد. ما اميدواريم سال بعد به جايي برسيم كه بتوانيم به مرحله تهيه يك گواهي از آن برسيم.

اين آزمايش هماهنگي، هم شامل AP و هم شامل كلاينت مي‌شود. شركت اينتل اوايل امسال اعلام كرد برنامه‌اي دارد كه كارت شبكه 802.11n را به عنوان بخشي از نسل جديد چيپ‌ست‌هاي Centrino خود با نام رمز Santa Rosa به اين كامپيوترها اضافه كند. ولي باز هم توليد اين محصول بستگي به گواهي استاندارد خواهد داشت.

4- راه‌حل Pre-n 
به‌‌ رغم نارضايتي IEEE، بعضي از شركت‌ها محصولات خود را بر اساس پيش‌‌نويس اوليه استاندارد 802.11n به بازار عرضه كرده‌اند. براي مثال، در ماه آوريل هم LinkSys (شاخه محصولات مصرفي سيسكو) و هم Netgear محصولات مبتني بر پيش‌طرح استاندارد 802.11n خود را كه به چيپ‌ست‌هاي True MIMO ساخت Airgo Networks مجهز بود معرفي كردند. لينكسيس‌ ‌همچنين توليد روتر Wireless-N را همراه با كارت شبكه شروع كرد. Netgear نيز با عرضهRange Max Next كار خود را شروع كرده است.

Belkin سازنده N-1 و D-Link نيز با Range Booster N خود APها، روترها و كارت‌هاي شبكه Pre-n را ارائه مي‌كنند. به علاوه، Atheros ،Broadcom ،Airgo و Marvel همگي چيپ‌هاي خود را براساس پيش‌نويس استاندارد 802.11nارائه مي‌دهند.

در عين حال تست‌‌هاي اوليه نتايج متفاوتي داشته‌اند، اما مي‌توان گفت اين محصولات به ميزان قابل ملاحظه‌اي سريع‌تر از محصولات 802.11b ،802.11g و 802.11a هستند.

البته پيش‌نويس اين استاندارد ممكن است براي مصارف اداري خانگي راه حل موقتي مناسبي باشد، اما تحليلگران عموماً نسبت به استفاده از آن در مؤسسات بزرگ هشدار مي‌دهند. مؤسسه مشاوره فناوري گارتنر در ماه مي 2006 در مقاله‌اي هشدار داده بود كه <توليد محصولات بر اساس پيش‌نويس استاندارد، مسير پيشرفت آن را منحرف مي‌كند؛ حتي اگر آن‌ها دقيقاً خصوصيات پيش‌نويس را رعايت كرده باشند.>

از ميان مشتريان اين محصولات، Mark Melvin، مدير خدمات تخصصي و Presales engineering در شركت ePlus Technology مي‌گويد: ابهامات زيادي وجود دارد كه اصولاً چه امكاني يا چه نيازي وجود داشت كه APهاي موجود را به 802.11n ارتقا دهيم.

بعضي از شركت‌هاي توليدكننده محصولات با استفاده از Pre-n اعلام مي‌كنند هيچ تضميني وجود ندارد كه محصولات مبتي بر استاندار اوليه بدون هيچ دردسري به محصولات با استاندارد رسمي سازگار باشند.

آقاي سان، از شركت اسروس، مي‌گويد: <پيش‌بيني مي‌كنيم تغييرات به قدري محدود خواهد بود كه محصولات فقط با جايگزين كردن ميان افزار قابل ارتقا خواهند بود، ولي چون عمليات استانداردسازي تا سال آينده نهايي نخواهد شد، تضمين نمي‌كنيم كه محصولات با تغيير ميان‌افزار قابل ارتقا باشند.>

 با اين همه، بسياري از شركت‌هاي بزرگ توليد‌كننده سخت‌افزارهاي WLAN، محصولاتي را كه به طور مستقيم بر اساس نسخه اوليه استاندارد 802.11n تهيه شده‌اند، ارائه نمي‌دهند.

Alan cohen مدير ارشد در سيسكو، مي‌گويد: <وقتي بحراني وجود ندارد، استاندارد جديد ارزش ريسك كردن ندارد.> مديران شركت‌هاي Symbol Technologies ،Aruba Networks نيز در مورد استفاده از محصولات با استاندارد اوليه هشدار مي‌دهند.

البته هنوز بعضي از اين شركت‌ها درصدد عرضه محصولاتي جديد با پشتيباني از MIMO تا پايان سال 2006 هستند و در عين حال تأكيد مي‌كنند كه اين محصولات بر اساس نسخه پيش‌نويس 802.11n  نيستند. Chris McGugan، مدير توليد بخش شبكه‌هاي بي‌سيم سازماني در شركت Symbol، مي‌گويد: <در حال حاضر به دنبال عرضه محصول با استاندارد اوليه به بازار نيستم. ولي MIMO فكرم را مشغول كرده است. من راهي براي توسعه آن پيدا كرده‌ام. ما در حال ارزيابي يك محصول جديد هستيم.>

در اين ميان سيسكو روي يك AP تغيير‌پذير كار مي‌كند كه به كاربر اجازه استفاده از Pre-n MIMO يا طرح اوليه802.11n را مي‌دهد. ولي هرگاه استاندارد 802.11n  آماده شد، مي‌توانيم آن را جايگزين كنيم؛ بدون اين‌كه مجبور باشيم كل AP را تعويض كنيم. با اين حال شركت سيسكو همچنان بايد به آگاه كردن افكار عمومي نسبت به امكان‌پذير بودنِ چنين قابليتي در محصول جديد ادامه دهد.

كوهن مي‌گويد: <ما سابقه ذهني خوبي از APهاي تغييرپذير داريم كه اگر عملي باشد، مشابه آن را در آينده نيز خواهيم داشت.>

پرتارو، از شركت NeTeam، با سيسكو درباره محصول جديد مذاكراتي داشته است. او مي‌گويد: اين كار شدني است.

پرتارو مي‌گويد: <اين قابليت تعويض مهم است؛ چرا كه اگر اين قابليت وجود نداشته باشد، بدون تعويض سخت‌افزار در شبكه‌هاي بي‌سيم قادر به ارتقا به سمت 802.11n  نخواهيم بود. به عبارت ديگر، اگر AP و راديوي آن در يك قطعه باشند، براي تعويض راديو مجبور به جايگزين كردن كل قطعه خواهيد بود.>

5- نقش كنوني فروشندگان تجهيزات مبتني‌بر n 
در حالي كه استانداردسازي حداقل يك سال ديگر زمان نياز دارد، شركت‌هاي استفاده كننده از استاندارد بر اساس اطلاعات فعلي مي‌توانند بعضي اقدامات اوليه را شروع كنند.

پرتارو مي‌گويد: <ما هيچ محصولي را با استاندارد اوليه توصيه نمي‌كنيم، ولي سعي مي‌كنيم مقدماتي را فراهم كنيم تا آمادگي استاندارد جديد را داشته باشيم. سرويس و طرحي را كه ارائه مي‌دهيم بر اساس ذهنيت چند فركانسي است. اگر بتوانيم طرحي ايجاد كنيم كه هم شامل فركانس 4/2مگاهرتز و هم پنج مگاهرتز باشد، بعداً براي ارتقا به n مشكلي نخواهيم داشت.>

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

بنزين از ساعت 24 امشب (6تير) سهميه‌بندي مي‌شود.

به گزارش ایرنا  وزارت نفت جمهوري اسلامي ايران سه‌شنبه‌ 5 خرداد با انتشار اطلاعيه‌اي ميزان سهميه بندي بنزين براي انواع خودروها و موتورسيكلت‌ها و نحوه اجراي آن رااعلام كرد.

متن كامل اين اطلاعيه به شرح زير است:

به موجب بند "و" و تبصره ‪ ۱۳‬قانون بودجه سال ‪ ۱۳۸۶‬و برابر تصميمات مورخ ‪ ۸۶/۳/۳۰‬هيات نمايندگان ويژه در تبصره ‪ ۱۳‬قانون مذكور، از ساعت ‪ ۲۴‬روز سه شنبه مورخ ‪ ۸۶/۰۴/۰۵‬سهميه بندي بنزين براي كليه وسايط نقليه بنزين سوز، اعم از خودرو و موتورسيكلت و صرفا با استفاده از كارت هوشمند سوخت به شرح جدول پيوست اعمال خواهد شد.

در اين جدول منظور از سهميه ماهانه، مقدار بنزيني است كه طي دوره يكماهه به وسيله نقليه متناسب با كاربري مربوطه تعلق مي‌گيرد. منظور از دوره سهميه، مدت زمان امكان استفاده از سهميه تعيين شده در آن زمان مي‌باشد، به گونه‌اي كه خودروهاي سواري شخصي و موتورسيكلت‌ها مي‌توانند سهميه چهارماه آينده را بنا به اختيار خود، متناسب با نياز استفاده كنند.

ساير خودروها از جمله خودروهاي عمومي قادر خواهند بود سهميه تعيين شده ماهانه را در طول هر ماه برابر نياز استفاده نمايند.

توضيح اينكه قرار است دوره سهميه خودروهاي سواري شخصي و موتورسيكلت ها در آينده نزديك از چهار به شش ماه افزايش يابد.

منظوراز حداكثر ذخيره، ميزان بنزيني است كه مي‌توان از يك دوره به دوره بعد منتقل نمود و همراه با سهميه دوره جديد مورد استفاده قرارداد.

اين امر موجب خواهد شد كه دارندگان محترم خودرو با آزادي عمل بيشتر در مورد چگونگي مصرف سهميه بنزين برنامه ريزي و برابر نياز واقعي از آن استفاده نمايند.

در ضمن دولت با بررسي كارشناسي مصرف دوماهه بنزين از طريق اطلاعات مركز داده‌هاي كارت هوشمند سوخت، با معرفي سايتي به آن دسته از دارندگان وسايط نقليه كه مصارف بيش ازسهميه تعيين شده را دارند، فرصت خواهد داد ميزان مصرف خود را اعلام نمايند تا براي تامين آن برنامه ريزي شود.

براي خودروهاي دوگانه سوز، شامل خودروهاي با سوخت گازمايع و يا گاز طبيعي علي‌رغم داشتن سوخت مناسب، براي موارد خاص و اضطراري سهميه بنزين برابر جدول، پيش بيني گرديده است.

مصرف‌كنندگان وسايط بنزين سوز غيراز حمل و نقل زميني، اعم از صنعتي، خدماتي ، كشاورزي و دريايي مي‌توانند جهت اطلاع از نحوه تامين بنزين مورد نياز و دريافت حواله به مناطق و نواحي شركت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران در سراسر كشور مراجعه نمايند.

آن دسته از دارندگان خودرو كه به هر علتي ، تاكنون كارت هوشمند سوخت دريافت ننموده‌اند ، لازم است براساس اطلاعيه‌هاي قبلي براي پيگيري و دريافت كارت به دفاتر پستي سراسر كشور و همچنين دارندگان موتورسيكلت به كلانتريها و مراكز منتخب نيروي انتظامي مراجعه نمايند.

دولت ضمن پايبندي كامل به اجراي قانون ، تمام تلاش خود را صرف كاهش محدوديت‌هاي احتمالي براي مردم مي‌نمايد. اميداست دارندگان و رانندگان وسايط نقليه بنزين سوز با تشريك مساعي در جهت حفظ منابع ملي و صرفه جويي خروج ميلياردها دلار ارز از كشور كه مي‌تواند صرف آباداني كشور شود و تامين فضاي سالم محيط زيست و استفاده بيشتر از وسايط حمل و نقل عمومي، خادمين خود در دولت را در اجراي طرح سهميه بندي بنزين با استفاده از سامانه كارت هوشمند سوخت ياري نمايند.

نوع وسيله نقليه

نوع سوخت مصرفيسهميه‌ ماهانه (ليتر)دوره سهميه‌ (ماه)حداكثر ذخيره (ليتر)

حداكثر
بنزين
تحويلي
در يك
مرحله سوخت گيري (ليتر)

حداكثر
تعداد
دفعات سوخت گيري روزانه
سواري شخصيبنزين1004400603
سواري شخصيدوگانه ‌سوز304120602
سواري دولتيبنزين3001300603
سواري دولتيدوگانه سوز601300602
تاكسيبنزين8001300602
تاكسيدوگانه سوز60180602
مسافربر شخصيبنزين6001200602
مسافربر شخصيدوگانه سوز60180602
آژانسبنزين4501150603
آژانسدوگانه سوز60180602
آموزش رانندگيبنزين4501150602
آموزش رانندگيدوگانه سوز60180602
آمبولانسبنزين4501150603
وانت پيكان و مزدا 1000بنزين3601120403
وانت‌ پيكان و مزدا 1000بنزين3601120603
وانت پيكان و مزدا 1000دوگانه سوز4501150603
وانت تويوتا 1600، 2000 و مزدا 2000بنزين60180602
وانت تويوتا 1600، 2000 و مزدا 2000دوگانه سوز6001200603
وانت نيسان
زامياد و سايپا
تراكتور
كاميون
كشنده
كاميونت
اتوبوس
ميني‌بوس
نيمه‌يدك
تريلي
اتوكمپينگ
بنزين600180602
وانت نيسان
زامياد و سايپا
تراكتور
كاميون
كشنده
كاميونت
اتوبوس
ميني‌بوس
نيمه‌يدك
تريلي
اتوكمپينگ
دوگانه سوز601400603

سياسي
و
سرويس

بنزين6001400603
موتور سيلكتبنزين304120103

 
   
  
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

پوشش تقويت‏كننده پيوند خانوادگى

پوشش تقويت‏كننده پيوند خانوادگى


كتاب: مجموعه آثار جلد 19 صفحه 437
نويسنده: استاد شهيد مرتضى مطهرى


شك نيست كه هر چيزى كه موجب تحكيم پيوند خانوادگى و سبب صميميت رابطه زوجين گردد براى كانون خانواده مفيد است

و در ايجاد آن بايد حداكثر كوشش مبذول شود، و بالعكس هر چيزى كه باعث‏سستى روابط زوجين و دلسردى آنان گردد

 به حال زندگى خانوادگى زيانمند است و بايد با آن مبارزه كرد.

اختصاص يافتن استمتاعات و التذاذهاى جنسى به محيط خانوادگى و در كادر ازدواج مشروع، پيوند زن و شوهرى را محكم مى‏سازد

 و موجب اتصال بيشتر زوجين به يكديگر مى‏شود.

فلسفه پوشش و منع كاميابى جنسى از غير همسر مشروع، از نظر اجتماع خانوادگى اين است كه همسر قانونى شخص از لحاظ روانى

 عامل خوشبخت كردن او به شمار برود; در حالى كه در سيستم آزادى كاميابى، همسر قانونى از لحاظ روانى يك نفر رقيب و مزاحم

 و زندانبان به شمار مى‏رود و در نتيجه كانون خانوادگى بر اساس دشمنى و نفرت پايه‏گذارى مى‏شود.

علت اينكه جوانان امروز از ازدواج گريزانند و هر وقت‏به آنان پيشنهاد مى‏شود، جواب مى‏دهند كه حالا زود است، ما هنوز بچه‏ايم، و

 يا به عناوين ديگر از زير بار آن شانه خالى مى‏كنند همين است; و حال آنكه در قديم يكى از شيرين‏ترين آرزوهاى جوانان ازدواج بود

.جوانان پيش از آنكه به بركت دنياى اروپا كالاى زن اينهمه ارزان و فراوان گردد «شب زفاف را كم از تخت پادشاهى‏» نمى‏دانستند.

ازدواج در قديم پس از يك دوران انتظار و آرزومندى انجام مى‏گرفت و به همين دليل زوجين يكديگر را عامل نيكبختى و سعادت خود مى‏دانستند،

 ولى امروز كامجوييهاى جنسى در غير كادر ازدواج به حد اعلى فراهم است و دليلى براى آن اشتياقها وجود ندارد.

معاشرتهاى آزاد و بى‏بند و بار پسران و دختران ازدواج را به صورت يك وظيفه و تكليف و محدوديت درآورده است كه بايد آن را

 با توصيه‏هاى اخلاقى و يا احياناچنانكه برخى از جرايد پيشنهاد مى‏كنند - با اعمال زور بر جوانان تحميل كرد.

تفاوت آن جامعه كه روابط جنسى را محدود مى‏كند به محيط خانوادگى و كادر ازدواج قانونى، با اجتماعى كه روابط آزاد در

 آن اجازه داده مى‏شود اين است كه ازدواج در اجتماع اول پايان انتظار و محروميت، و در اجتماع دوم آغاز محروميت و محدوديت است

.در سيستم روابط آزاد جنسى پيمان ازدواج به دوران آزادى دختر و پسر خاتمه مى‏دهد و آنها را ملزم مى‏سازد كه به يكديگر وفادار باشند

 و در سيستم اسلامى به محروميت و انتظار آنان پايان مى‏بخشد.

سيستم روابط آزاد اولا موجب مى‏شود كه پسران تا جايى كه ممكن است از ازدواج و تشكيل خانواده سر باز زنند و فقط هنگامى

 كه نيروهاى جوانى و شور و نشاط آنها رو به ضعف و سستى مى‏نهد اقدام به ازدواج كنند و در اين موقع زن را فقط براى فرزند زادن

 و احيانا براى خدمتكارى و كلفتى بخواهند، و ثانيا پيوند ازدواجهاى موجود را سست مى‏كند و سبب مى‏گردد به جاى اينكه خانواده بر

 پايه يك عشق خالص و محبت عميق استوار باشد و هر يك از زن و شوهر همسر خود را عامل سعادت خود بداند بر عكس به چشم

 رقيب و عامل سلب آزادى و محدوديت‏ببيند و چنانكه اصطلاح شده است‏يكديگر را «زندانبان‏» بنامند.

وقتى پسر يا دخترى مى‏خواهد بگويد ازدواج كرده‏ام، مى‏گويد براى خودم زندانبان گرفته‏ام.اين تعبير براى چيست؟ براى اينكه

 قبل از ازدواج آزاد بود هر كجا بخواهد برود، با هر كسى بخواهد برقصد، بلاسد، هيچ كس نبود كه بگويد بالاى چشمت ابروست

.ولى پس از ازدواج اين آزاديها محدود شده است، اگر يك شب دير به خانه بيايد مورد مؤاخذه همسرش قرار مى‏گيرد كه كجا بودى؟

 و اگر در محفلى با التهاب با دخترى برقصد همسرش به او اعتراض مى‏كند.واضح است كه روابط خانواده در چنين سيستمى

 تا چه اندازه سرد و سست و غير قابل اطمينان است.

بعضيها مانند برتراند راسل پنداشته‏اند كه جلوگيرى از معاشرتهاى آزاد صرفا به خاطر اطمينان مرد نسبت‏به نسل است; براى حل اشكال،

 استفاده از وسائل ضد آبستنى را پيشنهاد كرده‏اند; در صورتى كه مساله، تنها پاكى نسل نيست; مساله مهم ديگر ايجاد پاكترين و صميمى‏ترين

 عواطف بين زوجين و برقرار ساختن يگانگى و اتحاد كامل در كانون خانواده است.تامين اين هدف وقتى ممكن است كه زوجين از

 هر گونه استمتاع از غير همسر يا همسران قانونى چشم بپوشند، مرد چشم به زن ديگر نداشته باشد و زن نيز در صدد تحريك و

 جلب توجه كسى جز شوهر خود نباشد و اصل ممنوعيت هر نوع كاميابى جنسى در غير كادر خانواده حتى قبل از ازدواج هم رعايت گردد.

به علاوه، زنى كه تا اينجا پيش رفته است كه به پيروى از امثال راسل و تقليد از صاحبان مكتب «اخلاق نوين جنسى‏» با داشتن

همسر قانونى عشق خود را در جاى ديگر جستجو مى‏كند و با مرد مورد عشق و علاقه خود همبستر مى‏شود، چه اطمينانى

هست كه به خاطر همسر قانونى كه چندان مورد علاقه‏اش نيست وسائل ضد آبستنى به كار برد و از مرد مورد عشق و علاقه

 خود آبستن نشود و فرزند را به ريش همسر قانونى نبندد؟ قطعا چنين زنى مايل است كه فرزندى كه به دنيا مى‏آورد از مرد مورد

 علاقه‏اش باشد نه از مردى كه فقط به حكم قانون همسر اوست و الزاما به حكم قانون نبايد از غير او آبستن شود.همچنان مرد نيز

 طبعا علاقه‏مند است كه از زن مورد عشق و علاقه‏اش فرزند داشته باشد نه از زنى كه با زور قانون به او پيوند كرده‏اند.دنياى

 اروپا عملا نشان داده است كه با وجود وسائل ضد آبستنى آمار فرزندان غير مشروع وحشت‏آور است.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

دلایل شکست کسب و کار

چرا يک کسب و کار با خطر شکست مواجه است؟

موفقيت در کسب و کار هيچگاه بصورت خودبخودي ويا بر اساس شانس نيست و همانطور که گفته شد اين موفقيت اصولا به سازمان دهي و بصيرت فرد راه انداز کسب و کار بستگي دارد و تضميني براي آن وجود ندارد.
شروع يک کسب و کار هميشه ريسک پذير است و شانس موفقيت اندک مي باشد. بنابر گزارش اداره کسب و کارهاي کوچک در آمريکا (SBA) بيش از 50% کسب و کارهاي کوچک در سالهاي اول با شکست مواجه شده و 90% آنها در 5 سال اول از بين ميروند.

Michael Ames در کتاب خود به نام "کنترل کسب و کار کوچک" دلايل زير را براي شکست اين نوع کسب و کارها بيان کرده است:

1. عدم وجود تجربه

2. نداشتن سرمايه کافي

3. نداشتن جايگاهي مناسب

4. عدم وجود کنترل قوي

5. سرمايه گذاري بيش از اندازه در دارائيهاي ثابت

6. قراردادهاي اعتباري ضعيف

7. استفاده شخصي از سرمايه هاي تجاري

8. رشد بدون انتظار

Gustav Berle دو دليل ديگر در کتاب خود بنام "کسب و کار را خود بر عهده بگيريد" به اين دلايل اضافه ميکند:

1. رقابت

2. فروش پائين

یک عامل ديگر در خصوص شکست کسب و کار:
با بيان اين موارد قصد ترساندن شما را نداريم بلکه مي خواهيم شما را براي مسير پر فراز و نشيبي که در پيش داريد آماده کنيم. ناچيز پنداشتن مشکلات شروع يک کسب و کار يکي از بزرگترين موانع کارآفريني است. در هر صورت اگر صبور باشيد و به سختي کار کنيد به موفقيت دست مي يابيد.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

کسب و کارهای کوچک

تعريف كسب و كار كوچك:
به منظور تحليل آماري و با قاعده در خصوص كسب و كار كوچك ، بايد گفت كه اين مقوله داراي قوانين اجرايي تجاري است. هر صنعتي بر اساس درآمد و ميزان استخدام سالانه ، اندازه استانداردي را براي خود تعريف مي‌كند. در بيشتر موارد اين تعريف به واسطه نمايندگي‌هاي دولتي تعريف مي‌شود تا تحت قوانين تغييرپذير دولتي تحليل ‌هايي را صورت دهند. به علاوه ، اين استانداردها براي برنامه‌هايي كه در خصوص كمك بهبود به امور مالي است كارا مي‌باشد. كسب و كار كوچك بصورت مستقل است و هر شركتي با كمتر از 500 پرسنل در اين حيطه قرار مي‌گيرد. اين اندازه مرسومترين استاندارد تعريف شده است. در آمريكا حدود 5/22 ميليون كسب و كار مستقل از كشاورزي و زراعت وجود دارد كه 99 درصد آن كسب و كار كوچك(Small Business) به حساب مي‌آيند.


راهنماي شروع يك كسب و كار كوچك:
اين راهنما به منظور آن تدوين شده است كه بتواند با بيان تمامي نكات و در عين حال حفظ سادگي و قابل فهم بودن، به شما در راه ايجاد يك كسب و كار موفق كمك كند.


گام اول: ارزيابي اوليه
- آيا كارآفريني براي شما ساخته شده است ؟
بديهي است كه شروع يك كسب و كار جديد ريسكهاي زيادي را به همراه دارد كه البته با برنامه ريزي مي‌توان شانس موفقيت را بالا برد. بنابراين بهترين نقطه شروع آن است كه نقاط قوت و ضعف خود را بعنوان دارنده يك كسب و كار بشناسيد.
- آيا شخصيتي مستقل و خودجوش داريد؟
اين را هميشه در نظر داشته باشيد كه در صورت شروع يك كسب و كار كوچك ، اين خود شما هستيد و نه شخص ديگر كه بايد تصميم بگيريد كه چگونه پروژه‌ها ، برنامه‌ها و زمان خود را مديريت كنيد.
- تا چه حد با شخصيتهاي متفاوت و افراد گوناگون مي‌توانيد ارتباط برقرار كنيد؟
صاحبان كسب و كار ناگزيرند كه با افراد و اقشار مختلفي سرو كار داشته باشند. آيا شما مي‌توانيد با مشتريان، تامين‌كنندگان، كاركنان و ... در جهت منافع كسب و كار خود ارتباط برقرار كنيد.
- تا چه حد قدرت تصميم‌گيري داريد؟
صاحبان كسب و كار كوچك بايستي بطور متداوم ، به سرعت و در شرايط بحراني بتوانند مستقلا" تصميم‌گيري كنند.
- آيا شما استقامت فيزيكي و احساسي لازم براي اداره يك كسب و كار را داريد؟
مالكيت يك كسب و كار علاوه بر چالش و هيجان ، مستلزم فشاركاري زياد ، ساعتهاي كاري زيادي مي‌باشد. آيا شما مي‌توانيد 12 ساعت در روز و هفت روز در هفته را كار كنيد؟
- تا چه حد مي‌توانيد برنامه‌ريزي و سازماندهي كنيد؟
تحقيقات نشان مي‌دهد بسياري از شكستها در صورت برنامه‌ريزي صحيح ، به وجود نمي آمد.
- آيا انگيزه لازم را براي تحمل مشقات را داريد؟‌
ممكن است شما در حين اداره يك كسب و كار احساس كنيد كه در برخي مواقع توانايي تحمل تمامي مشقات و زحمات را به تنهايي نداريد و فقط داشتن انگيزه قوي است كه مي‌تواند در اين مواقع سختي ، دلگرم و اميدوار سازد.
- اين كسب و كار چگونه خانواده شما را متاثر مي‌سازد؟
سالهاي اوليه شروع يك كسب و كار مي‌تواند سختي‌هايي را براي خانواده و زندگي شخصي شما ايجاد كند. در عين حال ممكن است خانواده شما تا به سوددهي رسيدن كسب و كار ، دچار مشكلات و فشارهاي مالي شوند. بنابراين حمايت و يا عدم حمايت خانواده نقش مهمي در شروع و ايجاد يك كسب و كار دارد.
اين حقيقت دارد كه دلايل زيادي براي عدم شروع يك كسب و كار كوچك و مستقل وجود دارد ، اما براي افرادي كه واجد شرايط فوق هستند ، مزاياي زيادي وجود دارد كه قطعا" از ريسكهاي آن بيشتر است.
اينكه شما خادم و مخدوم خود مي‌شويد!
زحمت و تلاش و ساعتهاي كاري زياد مستقيما" به نفع شماست و نه شخص ديگر!
امكان كسب درآمد و رشد ، محدوديت كمتري دارد.
چالش و هيجان كار براي شما افزايش مي‌يابد.
اداره يك كسب و كار مستقل امكان فراگيري زيادي را براي شما فراهم مي‌آورد.


گام دوم: برنامه ريزي كسب و كار
شروع يك كسب و كار نياز به انگيزه ، علاقه و استعداد دارد. همچنين نياز به تحقيقات وسيع و برنامه‌ريزي صحيح دارد. اطلاعات زير براي تهيه طرح كسب و كار ( Business Plan ) مي‌تواند بسيار مؤثر واقع شود:
- قبل از شروع به كار ليستي از تمامي دلايلي كه مي‌خواهيد بخاطر آنها وارد دنياي تجارت شويد ، تهيه كنيد. مثلاً:
شما مي‌خواهيد رئيس خود باشيد.
شما مي‌خواهيد استقلال مالي داشته باشيد.
شما مي‌خواهيد آزاد باشيد.
شما مي‌خواهيد آزادانه تمامي تواناييها و دانسته‌هاي خود را به كار ببريد.
- سپس بايستي تعيين كنيد كه اصولا" چه كسب و كاري براي شما مناسب است. لذا اين سؤالات را از خود بپرسيد:
من دوست دارم با وقت خود چه كاري انجام دهم؟
چه مهارتهاي تكنيكي من تا به حال آموخته‌ام؟
به نظر ديگران من در چه كارهايي مهارت دارم؟
من چقدروقت آزاد براي اداره يك كسب و كار موفق دارم؟
آيا من هيچ سرگرمي يا علاقه‌اي كه قابل تبديل شدن به كسب و كار شدن را داشته باشند ، دارم؟
- پس از تعيين كسب و كار مناسب تحقيقات لازم را جهت پاسخ به سؤالات زير به عمل آوريد:
آيا ايده من كاربردي است و آيا نيازي را برآورده خواهد كرد؟
رقبي من چه كساني خواهند بود؟
مزيت رقابتي شركت من نسبت به شركتهاي موجود چيست؟
آيا من مي‌توانم خدمت بهتري ارائه دهم؟‌
آيا من مي‌توانم براي كسب و كار جديد خود تقاضا ايجاد كنم؟
- آخرين مرحله قبل از تهيه طرح كسب و كار اين است كه چك ليست زير را تهيه كنيد و پاسخ دهيد:
من علاقه به شروع چه كسب و كاري دارم؟
چه خدمتي يا كالايي قرار است ارائه دهم؟ در كجا قرار است اين كار را انجام دهم؟
چه مهارت و تجربه‌اي براي اين كار دارم؟
ساختار قانوني شركت من چگونه خواهد بود؟ ( سهامي عام، خاص و ... )
اسم كسب و كار چه چيزي باشد؟
چه امكانات و تجهيزاتي نياز خواهم داشت؟
به چه تسهيلات و امكانات بيمه‌اي نياز خواهم داشت؟
پاسخ شما به تمامي سؤالات بالا شما را در طراحي يك كسب و كار كامل جامع ياري مي‌كند.


گام سوم: تامين منابع مالي
يكي از كليدهاي اساسي موفقيت و پيشرفت در شروع كار ، جذب و تامين منابع مالي كافي براي راه‌اندازي يك كسب و كار كوچك است. اطلاعات زير تكيه بر روشهاي جمع‌آوري پول براي شركتهاي كوچك دارد. همچنين شما را در تهيه درخواست وام ( Loan Prposal ) ياري مي‌دهد. منابع زيادي براي جمع‌آوري سرمايه وجود دارد. بايد توجه داشته باشيم كه قبل از تصميم‌گيري ، تمامي منابع ممكن را جستجو كنيم :
- پس‌اندازهاي شخصي
- دوستان و افراد خانواده
- بانكها و مؤسسات اعتباري
- شركتهاي سرمايه گذاري مخاطره آميز

چگونه يك درخواست وام ( Loan Prposal ) تهيه كنيم؟
مورد قبول واقع شدن درخواست شما بستگي به نحوه تنظيم درخواست شما دارد. بخاطر داشته باشيد كه وام دهندگان در كاري سرمايه‌گذاري مي‌كنند كه نسبت به بازگشت سرمايه خود مطمئن باشند. بنابراين يك درخواست وام خوب شامل اطلاعات زير بايد باشد:
  اطلاعات كلي راجع به شركت :
- نام و آدرس شركت ، نام مدير ،‌ اعضاي هيئت مديره و ...
- دليل نياز به وام ،‌مورد مصرف وام و ضرورت آن.
- مبلغ دقيق موردنياز براي رسيدن به اهداف مربوطه.
تاريخچه كسب و كار :‌
- تاريخچه و طبيعت كار ، توضيح كامل در مورد نوع كار ، قدمت و كاركنان و دارايي‌هاي آن.
- اطلاعات كامل راجع به نحوه مالكيت و ساختار قانوني شركت.
اطلاعات راجع به مديريت :
نوشته كوتاهي راجع به مديران ، سوابق ، تحصيلات ، تجربيات و مهارتهاي آنان تهيه كنيد.
اطلاعات بازار :
- به وضوح محصول و يا خدمت شركت خود و بازار آن را تشريح كنيد.
- بازار رقابت و رقباي خود را شناسايي كرده و مزيت رقابتي خود را بيان كنيد.
- اطلاعاتي راجع به مشتريان و اينكه چگونه كسب و كار شما نيازهاي آنها را برطرف مي‌كند ، تهيه كنيد.
اطلاعات مالي :
- صورتهاي مالي و سود و زيان 3 سال گذشته خود را ارائه كنيد. در صورت شروع يك كسب و كار جديد درآمدهاي پيش‌بيني شده را ارائه كنيد.
- اطلاعات مالي راجع به خود و ساير سهامداران عمده شركت را بيان كنيد.
- و در آخر سوگندي مبني بر تعهد نسبت به وام ياد كنيد و امضاء نمائيد.

وام دهندگان بر چه اساسي شما را مي‌سنجند؟
وقتي وام دهندگان درخواست شما را بررسي مي‌كنند شش فاكتور را مدنظر قرار مي‌دهند كه به شرح زير مي‌باشند:
 
6C مالي:
1. Character : شخصيت وام گيرنده و ميزان تعهد و جواني و اخلاقي وي مبني بر بازگشت وام در زمان مقرر.
2. Capacity to pay : ظرفيت بازپرداخت وام گيرنده كه بر اساس تجزي تحليل و بررسي درخواست وام ، صورتهاي مالي و ساير مدارك مالي وي تعيين مي‌شود.
3. Capital : شامل مجموع كل بدهي‌ها و دارايي‌ها مي‌باشد كه وام دهندگان ترجيح مي‌دهند كه نسبت بدهي به دارايي شركتها حتي‌المقدور كمتر باشد چرا كه نشانگر پايداري مالي شركت است.
4. Collateral : ميزان وثيقه كه هر چه بيشتر باشد و اختلاف آن با مبلغ ،‌ وام داده شده كمتر ، اطمينان خاطر وام دهنده از بازپرداخت وام بيشتر خواهد بود.
5. Conditions : شرايط كلي اقتصادي ، جغرافيايي وسعتي شركت ...
6. Confidence : يك وام گيرنده موفق سعي مي‌‌كند كه اطمينان وام دهنده را از 5 مورد قبلي جلب كند و وي را به وام دادن ترغيب نمايد.
و در آخر براي جمع‌بندي چك ليست زير را ارائه مي‌كنيم كه البته برخي از بندها بنابر نوع و ماهيت كسب و كار قابليت تغيير و يا حذف دارند. چك ليست كلي شروع يك كسب و كار كوچك :
- انتخاب كسب و كار بر اساس علاقه و توانايي‌ها
- انجام تحقيقات و بررسي‌هاي لازم در مورد ايده كيب و كار
- تهيه طرح كسب و كار و طرح بازاريابي
- انتخاب يك نام براي كسب و كار
- چك كردن حق استفاده از نام انتخاب شده و كسب اجازه براي استفاده از‌ آن نام
- ثبت كسب و كار با نام انتخاب شده
- تعيين مكان مطلوب براي شروع كسب وكار
- چك كردن و بررسي قوانين منطقه‌اي ( منطقه انتخاب شده براي احداث كسب و كار )
- تعيين نوع ساختار قانوني شركت و مستندسازي
- اخذ اجازه ها و ليسانس‌هاي مورد نياز
- ثبت حقوق انحصاري ( Copy right )
- در صورت كارآفريني و يا خلق محصول جديد ، ثبت Patent
- انجان تبليغات و نشر اعلاميه هاي لازم مبني بر شروع كسب وكار جديد
- تهيه خطوط تلفن كاري و ساير تجهيزات موردنياز
- انجام كارهاي مربوط به بيمه
- اخذ اطلاعات مربوط به ماليات شركت
- بيمه‌كردن كاركنان و جمع‌آوري اطلاعات راجع بع قوانين كار
- تعيين سيستم دستمزد حقوق و نحوه جبران خدمات كاركنان ( در صورت وجود )
- افتتاح يك حساب بانكي براي كسب و كار
- چاپ كارتهاي تجاري براي شركت و ايجاد آرم براي شركت
- خريد تمامي لوازم تجهيزات موردنياز
- ايجاد E-mail و Website براي شركت
- انجام تبليغات وسيع‌تر در نشريات و تلويزيون و...
- تماس با تمامي افراد ممكن اعم از خانواده و غير هم ، مبني بر شروع كسب و كار جديد

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

SMS :: اصولا آدما ۳ دسته هستند: دسته اول، دسته دوم و ...

SMS  ::  اصولا آدما ۳ دسته هستند: دسته اول، دسته دوم و ...


اصولا آدما ۳ دسته هستند: دسته اول، دسته دوم، و از همه مهمتر دسته سوم.

□□□

زندگی زنا شویی عبارت است از : ۳ هفته آشنایی - ۳ ماه عاشقی - ۳ سال جنگ - ۳۰ سال تحمل ...

□□□

هزارشاخه گل رز.یك بغل پیچك سبز.یك سبد سیب وانار.می سپارمش به تو.ببر سر چهارراه بفروش سودش نصف نصف.

□□□

...............
...............
...............
...............
...............
...............
...............
الهی قربون چشات برم که دنبال sms میگردی.

□□□

این اس ام اس صرفا" هیچ ارزش قانونی ندارد فقط برای یاد اوری مسواک بود.

□□□

ببخشید از خواب بیدارت کردم میخو استم بگم شب بخیر.

□□□

چیه تا مسیج میاد مثل ندید بدیدها میپری روی گوشی هیچ خبری نیست برو بکارت برس.

□□□

برو پایین سر کاری نیست
l-l l-l l-l l-l l-l l-l
حالا میخوای نردبونو بردارم این پایین بمونی؟

□□□

اگه منو دوست داری كه هیچ . . . اما اگه منو دوست نداری . . . تو غللللطططططط می‌كنی!

□□□

میخواستم بهت یه چیزی بگم که تاحالا به کسی نگفتم ...... دوو ....... ..... دوو. ..... ........ .....دووو وو.... ..... دوووس ........ دوووس ...... ........ دووووووووس ..... ......... .......... دوووووووووووست .... ....... دووووووووووووووست ..... ........... دوستا که بزنم زیر گوشِت آدم میشی!!

□□□

فووووووووت... فووت... فوووووووووووت... فووووووووووووووووووووووووووووووت... فوت فوت فوت... فوووووووووووووووت...!!! (مزاحم اس ام اسی)

□□□

این سیب؛ بهترین سیب؛ شکل سیب؛ سر سیب؛ کار سیب؛ گذاشتن سیب؛ یه سیب؛ بچه سیب؛ دوست داشتنیه سیب...! (حالا سیب رو حذف کن دوباره بخون)

□□□

هر وقت حس کردی همه درها به روت بسته شده ودلت پر ازغمه،دستتو تا جایی که می تونی رو آسمون بلند کن وبا همه توانت بزن بر سرت.

□□□

اگه خوابی بیدارشو,اگه بیداری بشین,اگه نشستی راه برو اگه راه میری بدو,اگه میدوی پشتک بزن,خوشحال باش از من به تو اس.ام.اس رسیده.

□□□

گرگه گرسنه اش میشه میره در خونه شنگول منگول در میزنه! پینو کیو میاد دم در میگه از اینجا اسباب کشی کردن!

□□□

آسمون به ماه میگه: عشق یعنی چه؟ ماه میگه: یعنی اومدن دوباره تو! ماه میگه؟ تو بگو عشق یعنی چه؟ آسمون میگه: انتظار دیدن تو.
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

پایان ماه عسل برای ویندوز ویستا

ويندوز ويستا هم بالاخره پس از ماه‌ها انتظار و به تعويق اندختن انتشار آن در ماه‌هاي گذشته، در آخرين روز ماه ژانويه وارد بازار شد. اما هنوز ساعاتي از انتشار آن نگذشته بود كه اولين زنگ خطر براي آن به صدا درآمد.

اين‌بار مشكل از سيستم "تشخيص گفتار" يا همان Speech Recognition است، به اين صورت كه به برنامه و يا هكرها اجازه مي‌دهد كه از اين طريق به كامپيوتر شخص دسترسي پيدا كرده و برنامه‌هاي مخرب خود را اجرا كنند.

مايكروسافت مي‌گويد كه جاي هيچ‌گونه نگراني در اين مورد نسبت و احتمال اينكه كامپيوتر شخصي از اين طريق آسيب ببيند، بسيار كم است. براي عملي شدن اين حمله، بايد شخص مورد نظر ابتدا اين قابليت را در كامپيوتر خود فعال كند، به عبارت ديگر برنامه Speech Recognition باز باشد و ميكروفون و بلندگوها روشن باشند. همچنين شخص مورد نظر به نحوي حاضر به باز كردن و اجراي فايل ارسالي از طرف شخص يا ماشين حمله‌كننده باشد. فايل آلوده ارسال شده به كامپيوتر مي‌گويد كه چه دستوري را انجام دهد و يا اينكه به سراغ يك وب‌سايت آلوده كه به همين منظور ساخته شده، مي‌رود. اين وب‌سايت در هنگام بالا آمدن، يك فايل صوتي را كه حاوي دستورالعمل انجام كاري به كامپيوتر است را اجرا مي‌كند.

مسأله مهم اين است كه اگر كاربر مورد نظر، پشت دستگاه كامپيوتر خود باشد، حتماً قادر به شنيدن اين دستورات خواهد بود و مي‌تواند مانع از اجرا آنها شود.

همان‌طور كه مي‌دانيد قابليت Speech Recognition به منظور اينكه كاربران بتوانند دستورات و كارهاي مورد نظرشان را به جاي كليك و يا تايپ كردن از طريق صحبت كردن از كامپيوتر خود بخواهند، به ويندوز اضافه شده است. اين قابليت بيشتر براي افرادي كه به دلايل مختلف نمي‌توانند به صورت عادي از تايپ و يا كليك كردن براي كار با كامپيوتر استفاده كنند، منظور شده است.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

GSM چيست؟

جي‌اس‌ام، يك اختصار پذيرفته‌شده براي استاندارد "سيستم بين المللي ارتباطات همراه" محسوب ميشود كه در اصل از عبارتي فرانسوي گرفته شده است و همانند HICAP، Mobiletex GPRS و PALM از محبوبترين و رايجترين استانداردهاي تلفن همراه در سراسر دنيا به شمار ميرود.
اين استاندارد در حال حاضر توسط بيش از 2 ميليارد نفر در 212 كشور استفاده مي‌شود كه در نوع خود يك رقم باورنكردني است و باعث مي‌شود تا كاربران با استفاده از قابليت Roaming يا امكان حضور همزمان در دو نقطه‌ي متفاوت ارتباطي، بتوانند از گوشي همراه خود در هر شهر و كشوري استفاده كنند. اين استاندارد با نمونه‌هاي مشابه قبلي خود تفاوتهايي عمده دارد و از جمله‌ي آنها مي‌توان به كيفيت ديجيتالي برقراري مكالمات با تلفن همراه اشاره كرد كه به عبارتي يك سيستم نسل دوم تلفن همراه تلقي مي‌شود.
اين واقعيت، مويد آن است كه ارتباطات داده‌يي به وسيله‌ي جي‌اس‌ام، براي استفاده در پروژه‌ي مشترك نسل سوم گوشي‌هاي همراه نيز كاربرد خواهد داشت.
از ديدگاه اكثر مصرف كنندگان و كاربران، مزيت اصلي و عمده‌ي GSM در افزايش كيفيت برقراري تماسهاي تلفني و همچنين كاهش نرخ مكالمات و نيز سرويسهاي جانبي مثل پيام كوتاه يا SMS است.
همچنين از ديد اپراتورهاي شبكه، مزيت و برتري اين استاندارد، امكان به كارگيري لوازم و تجهيزات جانبي گوشي‌هاي همراه با ماركهاي مختلف در يك مجموعه است چرا كه طراحي باز اين استاندارد به عملكرد چندوجهي ارتباطي كاربر كمك مي‌كند.
همزمان با گسترش و توليد نسخه‌هاي جديدي از اين استاندارد، همخواني و كارآيي مناسب با گوشي‌هاي اوريجينال و استانداردهاي قديمي‌تر GSM نيز حفظ شده است براي مثال قابليتهاي ارسال داده به شكل بسته‌يي در نسخه‌ي 97 جي اس ام نيز به مجموعه‌ي امكانات قبلي اضافه شده و از ابزارهاي GPRS يا سرويس راديوي عمومي همراه استفاده نموده است. سرعت ارسال و انتقال بالاتر داده‌ها نيز همراه با تكنولوژي جديد EDGE يا نسخه‌ي آزمايشي بسته‌ي سرعت انتقال داده‌ي افزايش يافته براي GSM در 99 امين توليد اين استاندارد براي كاربران ارايه شده است.
تاريخچه‌ي GSM
گسترش گوشي‌هاي سلولي تلفن همراه در اوايل دهه‌ي هشتاد ميلادي در اروپا، رو به زوال نهاد. عدم وجود استانداردسازي‌هاي تكنولوژيكي، سران اجلاس وزراي ارتباطات و فناوري اطلاعات كشورهاي اروپايي را در سال 1982 با هدف توسعه‌ي يك استاندارد واحد براي گوشي‌هاي همراه كه در سراسر قاره، قابل استفاده باشد، وادار ساخت تا به ساخت گروه ويژه‌ي تلفن همراه (GSM) مبادرت ورزند.
نخستين شبكه‌ي استاندارد جي‌اس‌ام نيز در سال 1988 و در فنلاند افتتاح شد. در سال 1989، مسووليت مديريت استاندارد به موسسه‌ي استانداردهاي ارتباطات سيار اروپا (ETSI) واگذار شد و فاز نخست راه‌اندازي شبكه‌هاي GSM در سراسر قاره نيز به سال 1990 بهره‌برداري شد.
در پايان سال 1993، بالغ بر يك ميليون كاربر از طريق 70 سرويس دهنده در 48 كشور از سرويسهاي در سراسر اروپا از سرويسهاي جي‌اس‌ام استفاده مي‌كرد
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

مشکل جدید در ویندوز

هرچند خبر چندان جالب و تازه‌اي به نظر نمي‌رسد، اما اگر شما هم از Windows 2000 سرور و يا Server 2000 استفاده مي‌كنيد، در معرض خطر هستيد. اين مشكل امنيتي كه در سيستم سرويس DNS ويندوز وجود دارد به اين صورت است كه به مهاجم اجازه ارسال يک RPC را می دهد.

پروتكل RPC يا Remote Procedure call به مهاجم توانايي اين را مي‌دهد كه با اجراي برنامه‌هایي روي كامپيوتر آلوده، از ساير كامپيوترهاي داخل شبكه اطلاعات بگيرد.

حمله به‌صورت ارسال ديتاهاي فريبنده به سيستم صورت مي‌گيرد، به اين شكل كه سيستم فكر مي‌كند آن ديتاها براي تبدیل آدرس های اینترنتی متنی به آدرس های IP ارسال شده اند٬ اما این دیتاها فقط در ظاهر اين‌طور به نظر می رسند و هدف اصلی آنان اخلال گری است.

اين مشكل امنيتي در دسته‌بندي مشكلات "خطرناك" قرار داده شده و تا روزهاي چاپ اين خبر هنوز از طرف مايكروسافت Patchاي براي آن آماده نشده‌است.

مايكروسافت به كاربران اين ويندوزها توصيه مي‌كند كه با به كار بستن راه‌ حل‌هاي موقتی ديگر، كامپيوتر خود را مصون نگه دارند تا Patch مربوطه حاضر شود.

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

مناسب‌ترين روش براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك

 اشاره :
در حقيقت ساختن يك نرم‌افزار فقط نوشتن كدهاي برنامه نيست. رويه ساخت نرم‌افزارها مراحل متعددي را دربرمي‌گيرد؛ از جمع آوري نيازهاي كاربران گرفته تا طراحي، نوشتن كد و در آخر امتحان نرم افزار. روش توليد نرم‌افزارهاي كوچك با نرم‌افزارهاي بزرگ متفاوت است و طبعاً رويه توليد نرم‌افزارهاي كوچك نيز متفاوت خواهد بود. البته اين رويه نبايد سنگين و حجيم باشد، بايد مستقيماً به تمامي فعاليت‌هاي لازم براي توليد نرم‌افزاري با كيفيت بالا نظارت داشته باشد و از تمامي رويه‌هاي آسان و متمركز استفاده كند. با استفاده از تكنيك‌هايي مفيد، از روش‌هايي مانند XP،Scrum و RUP مي‌توان رويه‌اي مناسب براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك به‌وجود آورد. همچنين مي‌توان از روش‌هايPSP و TSP نيز كه براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك مناسب هستند استفاده نمود و به‌وسيله اين روش‌ها كيفيت و قابليت‌هاي نرم‌افزارها را بالا برد و در حداقل زمان ممكن نرم‌افزار را تهيه نمود. اين مقاله با بررسي روش‌هاي جديد و متداول امروزي در توليد نرم‌افزار، بهترين و مناسب‌ترين روش توليد نرم‌افزارهاي كوچك را به شما نشان خواهد داد. گفتني است نوشتار حاضر نتايج تحقيقات من در گروه تحقيقاتي مهندسي نرم‌افزار دانشگاه ساندرلند انگلستان است و آمار و نتيجه‌گيري‌هاي آن براساس مصاحبه‌هاي انجام شده با چندين شركت كوچك و بزرگ توليد نرم‌افزار آن كشور است.


فرايند توليد نرم‌افزار
پيروي از يك رويه منظم توليد نرم‌افزار به توليدكنندگان نرم‌افزار كمك مي‌كند امور مربوط به‌توليد نرم‌افزار را منظم و پروژه را در حداقل زمان ممكن و با كارايي بالايي انجام دهند. در حقيقت يك رويه يا Process از مراحل مختلفي تشكيل شده است. اين مراحل فعاليت‌هاي مربوط به رويه را مشخص مي‌نمايند و تعيين مي‌كنند كه اين فعاليت‌ها بايد چگونه انجام شوند. پيروي از اين مراحل به اعضاي پروژه دريابند ياري مي‌رساند كه چه كاري را چه موقع و چگونه انجام دهند همچنين اين كار ميان اعضاي گروه نيز هماهنگي به وجود ميآورد. از آن جايي كه منابع موجود و نيازهاي كاربران هر نرم‌افزار با ديگري تفاوت دارد، فرايند توليد نرم‌افزارهاي گوناگون نيز متفاوت است.

انجمن IEEE رويه يا فرايند توليد نرم‌افزار را اين گونه تعريف مي‌كند: رويه توليد نرم‌افزار در واقع شامل مراحلي مانند جمعآ‌وري نيازهاي كاربران ، طراحي سيستم با استفاده از تحليل اين نيازها و نوشتن كدهاي نرم‌افزار با استفاده از طرح نرم‌افزار است. همچنين بر اين‌باور است كه از آن جايي كه كيفيت و بهره‌وري نيروي كار با كيفيت روند توليد نرم‌افزار ارتباط مستقيم دارد، طراحي و مديريت رويه توليد نرم‌افزار از اهميت شاياني برخوردار است.

براي طراحي يك رويه توليد نرم‌افزار مي توان از روش‌هاي متفاوتي استفاده نمود و از آن جايي كه هر پروژه نرم‌افزاري با ديگر پروژه‌ها متفاوت است، مي‌توان گفت كه رويه توليد آن پروژه نيز با ديگر پروژه‌ها تفاوت دارد. در واقع مي‌توان گفت: انتخاب اين روش‌ها رابطه مستقيمي با اندازه گروه در پروژه دارد و نرم‌افزارهاي بزرگ و كوچك نياز به رويه‌هاي توليد متفاوت دارند.

در ادامه اين مقاله روش‌هاي توليد نرم‌افزارها، به خصوص نرم‌افزارهاي نسبتاً كوچك كه از گروه‌هاي توليد نرم‌افزاري كوچك‌تري استفاده مي‌كنند، بررسي مي‌شوند و مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند.

روش SCRUM
در روش‌هاي قديمي و معمول ساخت نرم‌افزار، طراحان نرم‌افزار معمولاً ابتدا فرض مي‌كنند كه تمامي نيازهاي كاربران سيستم را درك كرده‌اند. اما هميشه نيازهاي كاربران سيستم در ابتدا مشخص نيست و كاربران ممكن است در همان مراحل ابتدايي، نيازهاي خود را تغيير دهند و اين چيزي است كه برنامه‌نويسان و طراحان سيستم هميشه از آن شكايت مي‌كنند و به دنبال راه‌حلي براي رفع اين موضوع مي‌گردند. به‌عنوان مثال مدل قديمي آبشاري (waterfall) را در نظر بگيريد.

اين مدل حاوي مشكلات فراواني است كه به صورت مستقيم به غيرقابل ‌انعطاف‌بودن اين مدل ارتباط دارد. اين مدل مانند يك جاده يك طرفه مي‌باشد كه وقتي اتومبيل در آن حركت مي‌كند، نمي‌تواند مسير خود را تغيير دهد و در جهت ديگري حركت كند. در ابتداي كار كاربر سيستم ممكن است نظراتي در مورد سيستم داشته باشد ولي نمي‌تواند ببيند كه سيستم چگونه كار خواهد كرد و در نتيجه ممكن است وقتي كه سيستم آماده شد، از ساختار و كارايي آن راضي نباشد و تقاضاي تغيير در سيستم را بنمايد. در نتيجه اگر بتوانيم كاربر را از ابتدا در جريان ساخت نرم‌افزار قرار دهيم، ممكن است كه اين مشكل حل شود؛ زيرا مي‌تواند نظرات خود را در طول مدت ساخت و قبل از اتمام كار اعلام كنند و در نتيجه از نرم‌افزار تهيه شده راضي باشد.

امروزه يكي از روش‌هاي توليد نرم‌افزار كه به خصوص براي پروژه‌هاي نرم‌افزاري كوچك مورد استفاده قرار مي‌گيرد و توسط بسياري از اساتيد و صاحب‌نظران مورد تأييد قرار گرفته است، روش SCRUM است. با استفاده از اين روش كه روشي به اصطلاح (iterative تكراري يا چرخشي) مي‌باشد، مي‌توان نرم‌افزارهاي كوچك را با كيفيت بالا تهيه نمود. در اين روش كه به روش هوشمند يا Agile نيز مشهور است، مديريت قوي توليد نرم‌افزار وجود دارد كه به برنامه‌نويسان اجازه مي‌دهد با استفاده از آن در پروژه‌ها به سرعت نرم‌افزار موردنظر را تهيه نمايند. اسم Scrum در حقيقت از بازي راگبي گرفته شده است (در بازي راگبي Scrum تيمي متشكل از هشت نفر است كه با همكاري بسيار نزديك با يكديگر بازي مي‌كنند).


در اين روش هر عضو از گروه موظف به درك وظيفه خود در پروژه است و بايد يك هدف مشخص را در تمامي مراحل عملياتي يا فازهاي اجرايي دنبال كند. لازم به ذكر است كه در Scrum هر فاز عملياتي سيستم به Sprint مشهور است.

روش Scrum همانند پروسه‌هاي داراي مرحله برنامه‌ريزي مقدماتي يا Initial Planning است. در اين فاز اعضاي تيم بايد يك نقشه مقدماتي و يك معماري سيستم قابل تغيير به وجود آورند. بعد از اين فاز يك سري از Sprintها به صورت مرتب و جزء جزء نرم‌افزار مورد نظر را به وجود مي‌آورند. انجام دادن هر Sprint ممكن است از يك تا چهار هفته به طول بينجامد و مجموع اين Sprintها نرم‌افزار كاملي را به‌وجود ميآورند.

فهرست تكاليف در هر Sprint به Backlog مشهور است كه تكاليف تيم عملياتي در هر Sprint را مشخص مي‌كند. اين Backlog در هر Sprint بروز مي‌شود و هر تكليف براساس اهميتي كه دارد در فهرست تكاليف تعيين اولويت مي‌گردد. هر فرد در گروه يك كار يا تكليف خاص از اين فهرست را به عهده مي‌گيرد و موظف مي‌شود تا شروع Sprint بعدي آن را به اتمام برساند. وقتي كه يك Sprint شروع شد، ديگر انجام هيچ تغييري در تكاليف امكان ندارد و حتي درخواست‌كننده نرم‌افزار نيز حق تغيير يا درخواست نياز ديگري در نرم‌افزار را نخواهد داشت.

البته درخواست‌كننده مي‌تواند از قسمتي از نرم‌افزار كه بايد در هر مرحله توليد شود بكاهد، اما نمي‌تواند تاريخ تحويل آن قسمت را تغييردهد. شايد بتوان گفت كه اين كار باعث ايجاد نظم در گروه مي‌شود و تاريخ تحويل نرم‌افزار به تعويق نخواهد افتاد. علاوه بر اين، در طول هر Sprint گروه موظف است روزانه جلساتي جهت بررسي روند پيشرفت و قابليت‌هاي نرم‌افزار داشته باشد كه اين نيز به هماهنگي بيشتر گروه كمك خواهد كرد. در اين جلسات كه معمولاً به صورت روزانه است، سه گروه مي‌توانند شركت كنند: گروه تهيه‌كننده نرم‌افزار، مديريت، و درخواست‌كنندگان نرم‌افزار.

در طول اين جلسات مسئول جلسه كه اغلب مدير پروژه است، از تمامي اعضاي تيم سه سؤال مي پرسد:

1- مسئوليت شما (تكاليف) از جلسه قبلي تاكنون چه بوده است و آيا توانسته‌ايد اين تكاليف را به اتمام برسانيد؟

2- در طول اين دوره به چه مشكلاتي برخورده‌ايد؟

3- بر طبق فهرست وظايف، مسئوليت شما از حالا تا جلسه بعدي چه خواهد بود؟

مدير Scrum در حقيقت مسئوليت شناسايي تكاليف محوله به اعضا، بررسي روند تكميلي ساخت نرم‌افزار، بررسي قابليت‌هاي اعضاي گروه و فعاليت در راستاي كم كردن ريسك در پروژه را داراست.

اما چه تفاوتي بين Scrum و ديگر روش‌هاي توليد نرم‌افزار وجود دارد؟ در جواب اين سؤال بايد يادآورشد كه در Scrum هر مرحله يا Sprint قسمتي از نرم‌افزار را آماده مي كند. در اين روش مي توان پيشرفت در توليد نرم‌افزار را در هر مرحله به خوبي احساس نمود. علاوه بر اين، گروه مي‌تواند پس از اتمام هر Sprint تصميم‌گيري‌كند كه آيا مي خواهد به كار روي پروژه ادامه دهد يا انجام پروژه مذكور غيرممكن است. روش Scrum وقتي مي‌تواند بيشتر مفيد باشد كه در ابتداي پروژه نيازهاي كاربران به صورت دقيق مشخص نباشد و يك گروه كوچك مسئول پروژه نرم افزاري باشد.

نتايج تحقيقاتي كه اواخر سال 2005 روي چندين شركت توليدكننده نرم‌افزار در كشور انگلستان انجام دادم، نشان‌دهنده اين بود كه شركت‌هايي كه از Scrum استفاده كرده بودند با حدود چهارصددرصد افزايش در بهره‌وري كار مواجه بودند. البته اين رقم در گروه‌هاي نرم‌افزاري مختلف متفاوت بود و مي‌توان گفت عوامل انساني از جمله مدير پروژه نقش بسيار مهمي در افزايش يا كاهش راندمان پروژه ها دارند.

شايد اين سؤال در ذهن شما به وجود آيد كه چرا Scrum ممكن است براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك راه حل خوبي باشد؟ در جواب مي‌توان گفت، از آن جايي كه در تيم‌هاي كوچك، اعضاي گروه بايد از تمامي مسائل پروژه آگاه باشند و در Scrum تمامي مراحل ساخت توسط تمامي اعضاي گروه قابل مشاهده است. لذا اين روش مي‌تواند روش مناسبي باشد.

معايب روش Scram
مزاياي استفاده از Scrum بسيار است، اما اين روش چند اشكال نيز دارد. از جمله:

1- Scrum روش جديدي است و با روش‌هاي مرسوم تفاوت‌هاي زيادي دارد.

2- برخي از برنامه‌نويسان حرفه‌اي ممكن است از تكاليفي كه مدير Scrum به ايشان مي‌دهد راضي نباشند و بخواهند روش قديمي خود را اجرا نمايند و در صورت اجبار، در روند اجراي پروژه كارشكني كرده و مشكل‌آفريني كنند.

3- از آنجا كه مدير Scrum هم از نظر كيفي و هم كمي بايد پروژه را مديريت كند، Scrum نياز به مديريت بسيار قدرتمند دارد.

4- Scrum را مي‌توان به عنوان روش توليد نرم‌افزار نام برد، اما اين روش بيشتر روش مديريت پروژه هوشمند خوبي است و نمي‌توان آن را به صورت منفرد استفاده نمود و مي‌توان گفت براي حصول اطمينان از موفقيت پروژه‌هاي نرم‌افزاري (به خصوص در سطح كوچك) بايد اين روش را با روش‌هاي ديگر ادغام نمود. Scrum را از آن جهت مي‌توان روش خوبي برشمرد كه روشي تحقيقي براساس تخمين، اولويت‌بندي، عملكرد گروه و بررسي نتايج است كه اگر به صورت صحيح مورد استفاده قرار گيرد و قبل از استفاده به صورت كامل آموزش داده شود، مي‌تواند راندمان پروژه‌هاي نرم‌افزاري، به خصوص توليد نرم‌افزارهاي كوچك را به صورت بسيار محسوسي بالا ببرد.

روش XP
اشتباه نكنيد! منظور از روش اكس‌پي، ويندوزاكس‌پي نيست. اكس‌پي مخفف Extreme Programming يا برنامه‌نويسي سريع مي‌باشد كه مانند Scrum روشي هوشمند در توليد نرم‌افزار است. در اكس‌پي دو برنامه‌نويس كار را انجام مي‌دهند و قبل از اتمام برنامه آن را چندين‌بار امتحان مي كنند. اكس‌پي در حقيقت روشي از توليد نرم‌افزار است كه براساس آساني، ارتباط، واكنش و تصميم‌گيري سريع استوار است. شكل 2 اصول روش اكس‌پي را نشان مي‌دهد.

در روش اكس‌پي اعضاي گروه (كه كاربر سيستم نيز عضوي از آن است) در ابتدا جلسه‌اي تشكيل مي‌دهند و اولويت‌هاي پروژه را مشخص مي‌كنند. اين گروه ممكن است از چند برنامه‌نويس، امتحان‌كننده نرم‌افزار يا Tester و تحليلگر سيستم تشكيل شود كه با هم از ابتدا تا انتهاي پروژه همكاري مي‌كنند. معمولاً در اكس‌پي برنامه‌نويسان در گروه‌هاي دوتايي قرار مي‌گيرند و وظيفه تكميل قسمتي از برنامه را برعهده مي‌گيرند و هر دوي اين برنامه نويسان در مورد هر كدام از نيازهاي كاربران با هم بحث مي كنند و قدم به قدم كلاس هاي برنامه را آماده مي‌كنند.

بدين ترتيب كه در ابتدا كلاسي را به صورت ابتدايي و بدون هيچ طراحي اوليه به وجود مي‌آورند و اين كلاس را امتحان مي‌كنند. در صورتي كه اين كلاس فاقد هر گونه اشكال باشد، كد اصلي برنامه را بر آن اساس مي‌نويسند. وقتي يكي از برنامه‌نويسان مشغول نوشتن قسمتي از برنامه است، برنامه‌نويس ديگر وظيفه كنترل صحت اين كدها را عهده‌دار است و در صورت مشاهده هر گونه اشكال، نويسنده كد را مطلع مي‌كند.

مانند Scrum، در اكس‌پي نيز اعضاي گروه مي‌توانند روند تكميلي توليد نرم‌افزار را مشاهده كنند و در جريان كار قرار گيرند.اكس‌پي روش مناسبي براي مديريت پروژه‌هاي كوچك مي‌باشد كه از دو تا ده برنامه‌نويس تشكيل شده است. اگر چه اصولاً اكس‌پي هيچ رويه خاص و مراحل پيوسته‌اي را مشخص نكرده اما مي توان گفت كه اكس‌پي داري چهار مرحله اصلي مي باشد:

الف: مرحله زمانبندي پروژه: در اين مرحله اعضاي گروه با توجه به اندازه نرم‌افزار و كارايي آن برنامه زمانبندي را با هم تنظيم مي كنند.

ب: طراحي ابتدايي

ج: نوشتن كدهاي برنامه

د: امتحان‌كردن كدهاي نوشته شده

مطابق تحقيقاتي كه توسط نويسنده انجام شد، مشخص گرديد كه اكس‌پي در پروژه‌هاي بزرگ با تعداد اعضاي بالاي ده نفر اصلاً موفق نخواهد بود و تنها مي‌تواند براي پروژه‌هاي كوچك مفيد باشد. دليل آن را نيز مي توان در طبيعت اين روش دانست؛ زيرا مستندات چنداني براي نرم‌افزار وجود ندارد و فقط دو نفر يا حداكثر چهار نفر مي‌توانند در مورد قسمتي از نرم‌افزار اطلاعاتي داشته باشند. همچنين نرم‌افزار توليدشده توسط اين روش هيچ‌گونه طراحي سازمان يافته‌اي ندارد كه اين موضوع مي‌تواند براي مراحل پس از نصب يعني تعميرات و نگهداري سيستم باعث بروز مشكلاتي گردد.

از جمله مزاياي اكس‌پي مي‌توان به اين نكته اشاره نمود كه از آن جايي كه يك برنامه‌نويس به صورت مستقيم كدهاي برنامه را كنترل مي كند، مي‌توان گفت كه كيفيت نرم‌افزار توليدي بالا مي‌رود. همچنين مي‌توان گفت از آن جايي كه دو برنامه‌نويس با هم كار مي‌كنند، آموزش كمتري نياز است و در نتيجه هزينه توليد نرم‌افزار پايين خواهد آمد. اما اين روش مشكلات خاص خود را نيز دارد. مثلاً تصوركنيد اگر در يك گروه، يك برنامه‌نويس تمايلي براي كار با برنامه نويس ديگري را نداشته باشد يا در يك روز يكي از دو عضو گروه غايب باشد يا ... در نتيجه چون نمي‌توان با يك برنامه‌نويس به ادامه كار پرداخت، اتمام پروژه با تأخير مواجه خواهد شد.

طبق نتايج تحقيقات به عمل آمده، وقتي يك برنامه‌نويس در كدهاي برنامه به دنبال اشكال مي گردد، حداكثر مي‌تواند ده تا پانزده‌درصد از اشكالات برنامه را پيدا كند. اما وقتي در روشي مثل اكس‌پي دو برنامه‌نويس با هم كار مي كنند و يكي از اين برنامه‌نويسان كدها را كنترل مي‌كند، بيست تا چهل‌درصد از اشكالات ساختاري برنامه خود را نشان مي‌دهد. اما با استفاده از روش‌هاي PSP و TSP كه در ادامه اين مقاله توضيح داده مي‌شوند حتي مي‌توان تا هشتاددرصد اشكالات برنامه (كه رقم بسيار خوبي است) را قبل نهايي‌شدن برنامه شناسايي و رفع كرد.

روشRational Unified Process) ‌RUP)

در اين بخش يكي از معروف‌ترين رويه‌هاي توليد نرم‌افزار كه توسط شركت آي‌بي‌ام طراحي گرديده‌است را معرفي مي‌كنيم. اين روش با نام Rational Unified Process) ‌RUP) در بسياري از پروژه‌هاي نرم‌افزاري به كار گرفته مي‌شود.
در حقيقت هدف اصلي RUP مطمئن‌شدن از اين موضوع مهم است كه آيا نرم‌افزار توليدشده نيازهاي كاربرانش را به صورت كامل، با كيفيت بالا‌، در زمان معين و با بودجه مشخص برآورده كرده است يا خير.

مطابق تحقيقات انجام شده، از آن جايي كه RUP به تمامي اعضاي تيم، اطلاعاتي مشترك مي‌دهد و تمامي اعضاي گروه با يك زبان مشترك با هم مرتبط هستند، بازده كاري گروه را بالا مي‌برد.

RUP داراي سه جزء اصلي است. جزء اول از مجموع راه‌حل‌هاي خوب كه در رويه مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد تشكيل شده است. جزء دوم همان مراحل تهيه نرم‌افزار است و جزء آخر قسمت‌هاي تشكيل‌دهنده اين رويه مي باشد.

‌ ‌ RUP شش راه‌حل خوب كه مي‌تواند در مراحل مختلف اين رويه به ما كمك كند را معرفي كرده است. از آن جمله:

1- استفاده از USE CASEها كه مي‌توانند در جمعآوري نيازهاي كاربران مفيد باشند.

2- استفاده از معماري نرم‌افزار قابل تغيير‌ (‌component reuse)

3- استفاده از روش‌هاي تكميلي و Iterative براي كنترل بهتر و آسان پروژه نرم‌افزاري‌

4- استفاده از نمودارهاي UML

5- كنترل تغييرات در نرم‌افزار

6- كنترل كيفيت نرم‌افزار با توجه به درخواست‌هاي اوليه كاربران

شكل 3 رويه RUP را نمايش مي‌دهد. همان‌طور كه در اين شكل مشخص شده است چرخه توليد نرم‌افزار به چهار قسمت اصلي تقسيم شده است:

الف: Inception phase يا مرحله آغازين:
در اين مرحله اهداف پروژه مشخص شده و درخواست‌هاي اوليه كاربران تعريف مي‌شود. از خروجي‌هاي اين مرحله مي‌توان به مدل اوليه Use Case، آزمون ريسك در پروژه و برنامه زمانبندي پروژه اشاره كرد.

ب: Elaboration phase يا مرحله مقدماتي:
در اين مرحله نيازهاي كاربران تحليل و بررسي شده و راه‌حل كلي طراحي سيستم ترسيم مي‌شود. از خروجي‌هاي اين مرحله مي‌توان از مدل كامل شده Use Case، فهرست نيازهاي كامل كاربران و طرح كلي سيستم نام برد.

ج: Construction phase:
يا مرحله ساخت و توسعه: در اين مرحله نرم‌افزار طراحي شده ساخته مي‌شود و به اصطلاح، كد برنامه نوشته شده و قسمت‌هاي مرتبط به هم ارتباط داده مي‌شوند. از خروجي اين مرحله مي‌توان از نرم‌افزار، راهنماي استفاده از نرم‌افزار و مستندات سيستم نام برد.

د: Transition phase يا مرحله تغييرات:
در اين مرحله اگر نرم‌افزار به وجود آمده در مرحله ساخت دچار مشكل شود، مشكل رفع خواهد شد.

تمامي مراحل توسط خطوط عمودي از همديگر جدا شده‌اند و هر مرحله با يك milestone يا نقطه مهم تمام مي‌شود. روش RUP با استفاده از مدل‌هاي مختلف همچنين مشخص مي‌كند چه كسي، چگونه و چه وقت چه كاري را انجام خواهد داد.

همان‌طور كه در اين قسمت ذكر شد، روش RUP روشي انعطاف پذير، قابل تغيير و پيشرفته است كه مي‌تواند در صورت استفاده صحيح، باعث افزايش كارايي و كيفيت نرم‌افزار توليدي گردد. اما آيا RUP مي‌تواند رويه خوبي براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك باشد؟ در جواب بايد گفت كه RUP را طوري طراحي كرده‌اند كه بتواند براي انواع پروژه‌هاي نرم‌افزاري در هر اندازه مفيد باشد و از آن جايي كه از ابزارهاي خوبي مثل UML نيز استفاده مي‌كند، UML) در گروه‌هاي كوچك كه نرم‌افزارهاي كوچك طراحي مي‌كنند ابزار مدلي خوبي است) مي‌تواند باعث همكاري و هماهنگي بيشتر گروه گردد.

اما همان‌طور كه در ادامه اين بحث خواهيد ديد، اگر بتوانيم رويه‌هاي ساده‌تر را با يكديگر ادغام كنيم، شايد بتوانيم راه حلي با كارايي بالاتري داشته باشيم.
روش هاي PSP و TSP
PSP يا Personal Software Process در حقيقت روش توليد نرم‌افزار نيست بلكه روشي است نوين كه با ملزم نمودن اعضاي گروه پروژه‌هاي نرم‌افزاري به رعايت اصولي مشخص و استفاده از فرم‌ها و تكاليفي مشخص به آن‌ها كمك مي‌كند كارايي و بهره‌وري كاري خود را بالا ببرند. اين روش همچنين حاوي تكنيك‌هاي خوبي براي كنترل، ا‌ندازه‌گيري و تشخيص اشكالات مي‌باشد كه مي‌تواند به شخص (مثلاً برنامه‌نويس) كمك كند تا مثلاً با اندازه‌گيري نرم‌افزار، يادداشت ميزان فعاليت روزانه و ساعات هدر رفته، و اشكالات به وجود آمده، مشكلات را حل كند و در نتيجه بهره‌وري خود را بالاتر ببرد. TSP يا Team Software Process مانند PSP است، ولي براي يك تيم طراحي شده و با طرح روش‌هاي منظم جهت كنترل و جمع‌آوري اطلاعات روزانه به اعضاي تيم كمك مي‌كند تا كارايي خود را بالا ببرند.

راه‌حل‌هاي پيشنهادي
تا اين قسمت با برخي از روش‌هاي توليد نرم‌افزار آشنا شديم. اگر دقت كنيد تمامي اين روش‌ها و رويه‌ها مي‌توانستند براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك مورداستفاده قرار گيرند، اما در ادامه مقاله با چند روش‌ جديد آشنا خواهيد شد كه در چندين گروه نرم‌افزاري كوچك مورد آزمايش قرار گرفته‌اند و در تمامي موارد بازدهي درخور داشته‌اند. در واقع نمي‌توان گفت تمامي روش‌هاي زير روش‌هاي جديدي هستند، بلكه برخي از آن‌ها از ادغام روش‌هاي بالا به وجود آمده‌اند.

روش RUP + Scrum
همان‌طور كه قبلاً اشاره شد، روش Scrum روشي آسان براي توليد نرم‌افزار است كه مديريت پروژه و نظم موجود در آن مي‌تواند بسيار كارگشا باشد. حال تجسم كنيد كه روش RUP را اجرا و قسمت‌هايي از Scrum را در آن ادغام كنيم. پس از اين كار متوجه خواهيد شد كه روش RUP مي‌تواند از مدل Scrum كمك بگيرد و با ادغام اين دو مي‌توان پروسه‌اي منظم براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك سازماندهي كرد. اما همان‌طور كه مي‌دانيد نمي‌توان دو رويه ناهمگون را با هم تركيب نمود. آيا RUP و Scrum با هم شباهت‌هايي دارند؟

همان‌طور كه قبلاً بيان شد، هر دو رويه ساخت نرم‌افزار روش حلقه‌اي تكراركننده يا Iterative را خط مشي خود قرار داده‌اند(البته در RUP تعريف بهتر و كامل‌تري از Iterative شده است). در Scrum تعريف نيازهاي كاربران توسط اعضاي تيم انجام مي‌پذيرد، اما در RUP تنها يك شخصRequirement Engineer) يا مهندس مسئول نيازهاي كاربران) است كه اين مسئوليت را برعهده دارد. در زمينه مدل سيستم اگر چه Scrum مسئوليت انجام اين كار را به تمامي اعضاي گروه داده است، اما هر دو روش از مدل UML پشتيباني مي‌كنند و استفاده از آن را پيشنهاد مي‌دهند.

ضمناً هر دوي اين روش‌ها روش‌هاي هوشمند و Iterative هستند كه مديريت و اندازه گيري كيفيت نرم‌افزار در تمامي مراحل اين رويه‌ها به خوبي ديده مي‌شود. همچنين هر دوي اين روش‌ها انجام تغييرات را در طول پروژه مجاز مي‌دانند. البته همان‌طور كه در قسمت Scrum توضيح داده شد، اين روش تغييرات را در طول مراحل Sprint مجاز نمي‌داند، اما مدير Scrum مي‌تواند تغييرات درخواستي توسط كاربران را جمعآوري و در جلسه بعدي مطرح نمايد.

به تازگي RUP نيز ابزارهاي جديدي مانند RUP Builder و RUP modeller را عرضه كرده كه به مديران پروژه‌ها اجازه مي‌دهد تا برخي از اصول Scrum را درRUP اجرا كنند. در نتيجه اين دو پروسه توليد نرم‌افزار مي‌توانند به كمك بيايند و روشي مناسب براي توليد نرم‌افزارها به‌خصوص در اندازه كوچك باشند.


روش RUP + XP
روش دومي كه مورد آزمايش قرار گرفت، تلفيقي بود از اكس‌پي و RUP. ولي مي‌توان گفت ادغام اين دو رويه بسيار متفاوت است.

RUP رويه‌اي بسيار سنگين و اكس‌پي روشي بسيار سبك است. مي‌دانيد كه RUP را مي‌توانيم تقريباً براي تمامي نرم‌افزارهاي كوچك و بزرگ به كار برد. اكس‌پي نيز همانند RUP براساس Iterationها يا مراحل پيوسته مانند تحليل، طراحي و امتحان نرم‌افزار استوار است.

از آن جايي كه RUP و اكس‌پي از اساس با هم تفاوت‌هاي زيادي دارند و اكثراً تصور مي‌كنند كه RUP راه‌حلي براي توليد نرم‌افزارهاي بزرگ و اكس‌پي براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك است، ممكن شما هم تصور كنيد كه استفاده همزمان از هر دوي اين روش‌ها كاردرستي نيست.

اما مطابق تحقيقات انجام شده به نظر مي‌رسد كه براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك روشي بين RUP و اكس‌پي نياز است.در نتيجه با اضافه‌كردن برخي از تكنيك‌هاي اكس‌پي به RUP مي‌توان به رويه‌اي مناسب‌تردست يافت. قبلاً نيز محققاني روي RUP كار كرده‌اند تا آن را براي پروژه‌هاي كوچك مناسب سازند. مثلاً در سال 2000 يك نسخه از RUP به نام dX معرفي گرديد كه RUP مختصر شده‌اي بود. براي نرم‌افزارهاي كوچك (كه اعضاي پروژه اغلب در يك محيط كار مي‌كنند) اكس‌پي مي‌تواند روشي بسيار خوب باشد، اما اگر اعضاي تيم پراكنده باشند و سيستم بخواهد توسعه يابد، اكس‌پي قادر به جوابگويي نيست و مي‌توان گفت كه با استفاده از قسمت‌هايي از روش قدرتمند RUP مي‌توان به اكس‌پي كمك نمود.

براي تلفيق اين دو روش تصوركنيد كه پروژه‌اي شروع شده است. در مرحله Inception يا آغازين مي‌توان از تكنيك‌هاي اكس‌پي در زمينه برنامه‌ريزي زماني و جمع آوري نيازهاي سيستم استفاده نمود. البته نمي‌توان گفت كه هميشه اين دو روش با هم سازگار هستند. مثلاً در اكس‌پي مرحله‌اي به نام طراحي يا Design Phase وجود ندارد. در صورتي كه RUP يك مرحله مجزا براي اين قسمت دارد.

روش Iterative Process
شايد به نظر برسد كه در پروژه‌هاي كوچك، اعضاي گروه نياز كمتري به ارتباط با يكديگر دارند. اما از آن جايي كه در اين گونه پروژه ها ارتباط بين اعضاي تيم و كاربر نزديك‌تر است و عوامل خارجي نيز نقش مهمي را در پروژه‌ بازي مي‌كنند، در اين پروژه‌ها نياز به ارتباط بين اعضاي تيم محسوس به نظر مي‌رسد. همچنين اگرچه پروژه‌هاي نرم‌افزاري كوچك طبيعتاً نياز به نوشتن كدهاي كمتري دارند و ممكن است به چند مدير نياز نداشته باشند اما مانند پروژه‌هاي بزرگ بايد نرم‌افزاري با كيفيت بالا ارائه دهند. در نتيجه مي‌توان گفت كه روشي براي توليد نرم‌افزار كوچك مناسب‌تر است كه تمامي موارد مذكور را در نظر بگيرد و اجرا كند.

رويه Iterative يكي از اين روش‌ها است. با استفاده از اين رويه دو نوع محصول به نام‌هاي Actual و by-product توليد مي‌گردد. در واقع محصولاتي كه در موفقيت پروژه نقش اساسي بازي مي‌كنند، Actulas و آن دسته كه به وجود آمدن Actualsها كمك مي‌كنند را By-Product مي‌گويند (مثلاً طرح اوليه سيستم). در اين مدل هر عضو از گروه مسئول انجام‌دادن قسمتي از كار مي‌شود و اين مدل شامل هشت مرحله يا فاز است.

اولين مرحله اين رويه جمعآوري اطلاعات از كاربر است. در مرحله بعدي سيستم به صورت جامع تحليل و آناليز مي‌گردد تا اعضاي تيم با مدل كلي سيستم آشنا گردند. سپس در مرحله تحليل، نرم‌افزار به صورت كلي مورد بررسي قرار مي‌گيرد و پس از آن كه مرحله معماري سيستم نام دارد، اجزاي تشكيل‌دهنده سيستم مشخص مي‌شوند و كارايي‌هاي سيستم مشخص مي‌گردند. در مرحله طراحي تمامي اجزاي سيستم طراحي مي‌شوند و در مرحله بعد كدهاي سيستم نوشته مي‌شود.

وقتي اين مرحله تمام شد و كدهاي سيستم نوشته شد، اعضاي تيم در فاز جمع‌بندي كدهاي سيستم را با توجه به مراحل اول تا پنج مرور مي‌كنند. در مرحله آخر نيز اعضاي گروه را امتحان مي‌كنند تا اولاً نيازهاي كاربران را تأمين كرده باشد و ثانياً فاقد هرگونه اشكال باشد. اگر نرم‌افزار فاقد اشكال باشد، رويه توليد نرم‌افزار به آخر خواهد رسيد. در غير اين صورت، اعضاي گروه به دنبال منبع مشكل در مراحل قبلي مي‌گردند و مجدداً رويه را از آن جايي كه فكر مي‌كنند باعث بروز اشكال شده است، ادامه مي‌دهند.

نتيجه گيري
براي دستيابي به موفقيت در پروژه‌هاي نرم‌افزاري، اعضاي گروه بايد از يك رويه يا روش مشخص پيروي كنند. اما براي پروژه هاي كوچك (براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك) اين رويه بايد ساده و آسان باشد. اضافه براين، براي دستيابي به موفقيت در پروژه‌ها تنها داشتن يك رويه آسان و كارا كافي نيست بلكه مديران پروژه‌هاي نرم‌افزاري بايد به اين نكته توجه كنند كه اعضاي گروه در موفقيت پروژه‌ها از اهميت شاياني برخوردار هستند و بايد در انتخاب اين افراد حداكثر دقت را مبذول نمود. در ضمن موقع انتخاب يك رويه مناسب بايد اندازه نرم‌افزار را معين نمود و براساس نيازهاي كاربران پروسه توليدي را طراحي كرد. براي تعيين رويه‌اي مناسب در توليد نرم‌افزارهاي كوچك بايد دقت داشت كه اين رويه بايد بسيار ساده باشد تا به اعضاي تيم كمك كند به‌راحتي مراحل تهيه نرم‌افزار را ادامه دهند.

از جمله اين رويه‌هاي ساده مي‌توان از Scrum نام برد. Scrum يك تكنيك مديريت پروژه است كه مي‌تواند به تيم‌هاي نرم‌افزاري كوچك كه روي پروژه‌هاي كوچك نرم‌افزاري كار مي‌كنند كمك كند راندمان و كارايي بالاتري در كار داشته باشند. اما اگر اين روش‌ها را با روش‌هاي مناسب ديگر ادغام كنيم، مي‌توانند بيشتر مفيد واقع گردند.

پس از Scrum، روش اكس‌پي توضيح داده شد و به عنوان بهترين راه براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك از آن نام برده شد. اما اين روش به تنهايي كارايي چنداني نخواهد داشت. سپس RUP كه مي‌تواند در تمامي پروژه‌ها استفاده شود تشريح شد و در ادامه سه روش مناسب براي توليد نرم‌افزارهاي كوچك ارائه گرديد. اما همان‌طور كه بحث شد، داشتن يك روش مناسب به تنهايي نمي‌تواند ضامن موفقيت در پروژه باشد، بلكه انتخاب منابع انساني مناسب و با تجربه مي‌تواند راه را براي موفقيت پروژه‌هاي نرم‌افزاري هموارتر سازد.
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

شارژ سيم‌كارت‌ اعتباري دولتي بدون تهيه كارت

ييس هيات‌مديره‌ ارتباطات سيار، با اشاره به اين كه در حال حاضر كارت شارژهاي سيم‌كارت‌هاي عتباري دولتي در تمامي ‌دفاتر خدمات ارتباطي موجود است،‌ گفت: اين كارت‌ها در دو نوع 10 و 20 هزار توماني در نظر گرفته شده است و در هر دفتري به تناسب ميزان مراجعه متقاضيان براي دريافت سيم‌كارت، كارت شارژ نيز توزيع شده است.
سيدعلي علويان در گفت‌وگو با ايسنا درباره‌ اين كه چرا با وجود تحويل حدود يك ميليون و 300 هزار سيم‌كارت اعتباري از سوي شركت ارتباطات سيار به پست، تعداد كمي ‌از متقاضيان براي دريافت سيم‌كارت خود به دفاتر پستي و خدمات ارتباطي مراجعه كرده‌اند،‌ اظهار كرد: در شرايط فعلي سيم‌كارت‌هاي اعتباري دولتي در بازار با قيمت بيش‌تري از قيمت ثبت‌نام آن به فروش مي‌رسند،‌ بنابراين نمي‌توان تصور كرد مردم از اين سيم‌كارت‌ها استقبال نكرده‌اند بلكه اطلاع‌رساني خوبي در اين زمينه انجام نشده و بيش‌تر متقاضيان از مزاياي سيم‌كارت اعتباري دولتي كه تمام ويژگي‌هاي سيم‌كارت دايمي‌ دولتي را دارند، آگاه نيستند.

او افزود: اگر اطلاع‌رساني فراگيري در اين زمينه انجام شود و مردم با ويژگي‌هاي سيم‌كارت‌هاي اعتباري آشنا شوند، متقاضيان بيش‌تري براي دريافت سيم‌كارت‌هاي اعتباري مراجعه مي‌كنند.

او درباره‌ چگونگي ارايه‌ كارت شارژ‌هاي سيم‌كارت اعتباري گفت: در حال بررسي روش‌هاي مختلف براي ارايه‌ كارت شارژهاي اين سيم‌كارت‌ها هستيم و در تلاشيم خدمات شارژ را از طريق پست، دستگاه‌هاي ATM، اينترنت و SMS در اختيار مشتركان قرار دهيم تا از كمبود كارت شارژهاي اعتباري در بازار جلوگيري كنيم و مشترك بدون اين كه به خريد كارت نياز داشته باشد، از طريق اين روش‌ها به آساني سيم‌كارت خود را با پرداخت مبلغ مورد نظر شارژ كند.

وي درباره‌ كاهش تعرفه‌هاي سيم‌كارت اعتباري تصريح كرد:‌ پيشنهاد كاهش تعرفه‌ مكالمات سيم‌كارت‌هاي اعتباري به مجمع مخابرات ايران اعلام شده و در حال بررسي است اميدواريم به زودي به تصويب نهادهاي ذي‌ربط برسد.

او در پاسخ به پرسش حذف محدوديت زماني سيم‌كارت‌هاي اعتباري دولتي گفت: در حال حاضر كارت شارژ‌هاي 20 هزار توماني براي پنج ماه دو طرفه و اگر مشترك براي شارژ مجدد اقدام نكند براي دو ماه يك طرفه و تا يك سال نيز شماره آن حفظ مي‌شود، در گام‌هاي بعدي نيز در جهت ارايه خدمات گسترده‌تر براي سيم‌كارت‌هاي اعتباري اقدام خواهيم كرد.

او درباره‌ اين كه بعضا گزارش شده كه سيم‌كارت‌هاي اعتباري دولتي در برخي از نقاط ضعف آنتن‌دهي دارند، گفت: شبكه سيم‌كارت‌هاي اعتباري از شبكه‌ موجود استفاه مي‌كند و از طريق شبكه‌ هوشمند كنترل مي‌شود. اما با توجه به اينكه واگذاري اين سيم‌كارت‌ها به تازگي آغاز شده، ممكن مشكلاتي در اين زمينه وجود داشته باشد، اما ما اين آمادگي را داريم كه به مشكلات مشتركان با اعلام از طريق مركز تماس 09990 سريعا رسيدگي كنيم
  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

سيم‌كارت‌هاي قطع شده با مسنجر فعال مي‌شون

 گر به علت ديركرد پرداخت قبض تلفن همراه با قطعي سيم‌كارت مواجه شديد، ديگر لازم نيست پس از پرداخت مبلغ دوباره به دفاتر مخابراتي مراجعه كنيد.

به گفته زهير طيب مدير يكي از دفاتر خدماتي، كاربران مي‌توانند با اضافه كردن ID مسنجر ياهو، MCI-IRAN به ليست تماس‌هاي خود و ارسال شماره تلفن خود به اين ID سيم‌كارت خود را دو ساعته فعال كنند.
طيب يادآور شد:‌ بخشي از اين سيستم فعال شده و پس از گذشت يك هفته از مراحل آزمايشي خود اجرايي شده است، مشتركان همچنين مي‌توانند اگر سوالي در زمينه مباحث تلفن همراه دارند از اين طريق مطرح كرده و پاسخ آن را دريافت كنند.
او تصريح كرد: اين ID از ساعت 8 صبح تا 20 شب فعال است و توسط اپراتوري به تمام متقاضيان در سطح كشور پاسخ داده مي‌شود، اين سيستم در برخي از دفاتر وجود دارد و در فازهاي بعدي امكانات جديدي به آن اضافه خواهد شد.
ابراز تمايل وزارت ICT براي كنترل پيام‌هاي كوتاه
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ گونه الزام و اصراری برای کنترل و فیلتر کردن پیام‌های کوتاه ارسالی کاربران ندارد.
صمد مومن‌با...، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی تلفن همراه ایران اظهار داشت: شرکت مخابرات و ارتباطات سیار هم‌اکنون امکان نظارت و کنترل بر پیام‌های کوتاه ارسالی کاربران را ندارد.
وی گفت: افراد از این آزادی برخوردار هستند تا پیام‌های کوتاه با مضامین‌های گوناگون برای یکدیگر ارسال کنند به گونه‌ای که در برخی ایام و مناسبت‌‌های ویژه چندین هزار پیام کوتاه از جانب کاربران ارسال شده و وزارت ارتباطات در این خصوص هیچ گونه دخالتی نداشته است.
معاون پارلمانی وزارت ارتباطات با تاکید بر این که کمبود قوانین در این حوزه مشاهده مي‌شود، افزود: کاربران مي‌توانند در صورت دریافت SMS‌های غیراخلاقی و نامطلوب با مراجعه به مراجع قضایی شکایت خود را در این مراکز مطرح کنند.
وی افزود: وزارت ارتباطات نیز با دریافت حکم مراجع قضایی اطلاعات موجود از جمله محتوای پیام‌های کوتاه را در اختیار دادگاه قرار مي‌دهد.
وی گفت: تا دستور قوه قضاییه در این زمینه وجود نداشته باشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از هیچ گونه قدرت اجرایی برخوردار نیست.
مومن‌با... تاکید کرد: در صورتی که کنترل و نظارت بر محتوای پیام‌های کوتاه بر وزارت ارتباطات تکلیف شود این وزارتخانه و شرکت ارتباطات سیار کنترل خود را آغاز مي‌کنند.
وی افزود: مجلس شورای اسلامي ‌مي‌تواند مصوبه ای را در این خصوص داشته باشد و این امر نیز مانند کمیته تعیین مصادیق به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شود.
اجزاي قيمت سيم‌كارت دولتي 2 هفته ديگر مشخص مي‌شود

 

 

 

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

حجاب

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦

خداحافظ مهستی

  

 

درگذشت بانوی موسیقی ایران خانم مهستی را به تمام ایرانیان و خانواده عظیم و بزرگ

 

 موسیقی ایران تسلیت عرض می نماییم

 

درگذشت خانم مهستی بر اثر بیماری سرطان که وی در چهار سال قبل به آن مبتلا شده

 

 ولی از همه مخفی نگه می داشته است گزارش شده است

 

ساعت 7:50 صبح امروز به وقت كليفرنيا مهستي در بيمارستاني

 

 در لوس آنجلس در كنار دخترش سحر بر اثر سرطان درگذشت


روحش شاد و هميشه يادش در دلهامون ......

 

خدیجه دده بالا که بعدها با روی آوردن به خوانندگی نام هنری مهستی را برای خود

 

 برگزید در سال 1946(1316) متولد شد. در نوجوانی استعدادش برای خوانندگی

 

 توسط پرویز یاحقی کشف شد

 

نخستین آوازهای او در مجموعه گلها به کارهای او اعتبار بخشید و او را به خوانند

 

انشاءالله خداوند روح این عزیز را غریق رحمت نماید

  
نویسنده : parviz ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ،۱۳۸٦